Ocena brak

Co to jest komórka?

Autor /Aniela Dodano /31.01.2012

Wszystkie organizmy żywe - ludzie, zwierzęta i rośliny - są zbudowane z komórek. Te najmniejsze części składowe żywej materii są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg wszystkich procesów niezbędnych do podtrzymania życia.

Wyobraź sobie, że w czasie wakacji znajdujesz się na plaży. Weź do ręki garść piasku. Ile ziaren leży na twojej dłoni? Setki, tysiące? Jest ich zbyt wiele, by dało się je dokładnie policzyć. Jak dużo ziaren piasku wchodziłoby w skład pomnika wzrostu i kształtu człowieka? Nawet trudno sobie wyobrazić.

Tak jak zbudowana z piasku figura o ludzkich kształtach, również ludzkie ciało jest zbudowane z maleńkich klocków. Otrzymały one nazwę komórek. Są o wiele mniejsze od ziaren piasku, tak małe, że wyraźnie możemy je zobaczyć wyłącznie pod mikroskopem.

Podobnie jak ziarenka piasku, komórki organizmu są zróżnicowane. Mają rozmaite kształty, wielkości i kolory. Większość jest zbudowana z cieniutkiej błony, otaczającej częściowo przezroczystą, galaretowatą substancję, i wiele maleńkich części wewnętrznych nazywanych organellami. Wielkość, kształt i organelle komórki zależą od wykonywanej przez nią pracy.

Nie tylko ludzie, ale wszystkie zwierzęta -i rośliny, czyli wszystkie stworzenia żywe - są zbudowane z komórek. Niektóre zwierzęta są tak małe, że w ich skład wchodzi tylko jedna komórka. Co więcej, taka pojedyncza jednostka jest najmniejszym elementem materii żywej. Ameba zamieszkująca sadzawkę ma tylko jedną komórkę.
Malutki robaczek może się składać z kilku tysięcy takich części składowych. Mały owad ma ich kilka milionów. Ludzki organizm jest zbudowany z ponad 50 bilionów tych maleńkich „cegiełek".

Typowa komórka zwierzęca (komórki roślinne są trochę inne) jest otoczona cienką błoną plazma-tyczną, wewnątrz której znajduje się galaretowata cytoplazma i około tuzina organelli. Komórki wątrobowe są jednym z najlepszych przykładów takich typowych komórek.

Każda komórka wątroby, czyli hepatocyt, ma około 10-20 mikronów (ok. jeden do dwóch setnych milimetra) w przekroju. Zawiera większość głównych organelli, a jej podstawowym zadaniem jest przeprowadzanie skomplikowanych reakcji chemicznych, obejmujących trawienie pokarmu i odzyskiwanie składników odżywczych.

O wiele bardziej niezwykła jest czerwona krwinka, czyli erytrocyt. (Wiele nazw określających różne rodzaje komórek ma końcówkę - cyt. a cytologia to nauka o komórkach). Erytrocyty mają kształt spłaszczonych pączków, a ponieważ należą do najmniejszych komórek w organizmie -mają tylko dwa mikrony grubości - nie posiadają typowych organelli. Ich podstawowe zadanie to przenoszenie tlenu przez układ krwionośny.

Podobne prace

Do góry