Ocena brak

Co to jest instynkt?

Autor /Greg Dodano /31.01.2012

Dawniej psychologowie uważali, że w kształtowaniu ludzkiego zachowania ważną rolę odgrywa instynkt. Ich zdaniem większość ludzi, podobnie jak zwierzęta, posiada „instynkt stadny", który każe im łączyć się w grupy zapewniające ochronę i przeżycie. Dlatego już na bardzo prymitywnym poziomie rozwoju ewolucyjnego ludzie musieli nauczyć się współpracować ze sobą przy poszukiwaniu pożywienia, jeśli chcieli zaspokoić głód.

Instynkt to rodzaj zachowania, którego nie musimy się uczyć. Wiele typów działalności określa się jako instynktowne, na przykład poczucie własnej wartości, uczucia rodzicielskie, zabawa, szukanie towarzystwa i agresja. Wszystkie wymienione cechy wykazują również zwierzęta żyjące w grupach. Jednakże, kiedy w 1925 roku po raz pierwszy starano się spisać listę instynktownych zachowań ludzkich, okazało się, że nie ma sensu w ten sposób kategoryzować ludzkich czynności, ponieważ na liście znajdowało się ponad pięć tysięcy osobnych instynktów.

Późniejsze badania nad zachowaniem ludzi i zwierząt sugerują, że podczas interakcji z innymi ludźmi niektóre wzory zachowań są reakcją na różne, ale bardzo silne i pierwotne, popędy. Pojawiło się przypuszczenie, że celem ludzkiego zachowania jest zaspokojenie tych popędów.

Podobne prace

Do góry