Ocena brak

Co to jest homoseksualizm?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Większość dorosłych tworzy związki seksualne z osobami płci przeciwnej, czyli mają preferencje heteroseksualne. Skłonność ku osobom tej samej płci nazywana jest homoseksualizmem.

Czasami mężczyznę o preferencjach homoseksualnych nazywa się „gejem", a kobietę „lesbijką". Niektórzy homoseksualiści wolą te określenia argumentując, że odnoszą się one raczej do postaw życiowych, preferencji i stylu życia w szerszym rozumieniu, podczas gdy słowo „homoseksualista" dotyczy tylko zawężonej sfery życia płciowego.
Innym popularnym mitem przeszłości było mniemanie, że homoseksualiści to zboczeńcy, którzy żyją samotnie i okazjonalnie łączą się w tymczasowe związki, których podstawę stanowić miała wyłącznie chęć zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych. Masters i Johnson wykazali, że związki homoseksualne są często równie silne, długotrwałe i satysfakcjonujące pod względem emocjonalnym i seksualnym - a czasami równie skomplikowane i burzliwe - co związki heteroseksualne. Na szczęście w ostatnich 20. 30 latach w wielu krajach zaszły poważne zmiany w stosunku społeczeństwa do indywidualnych preferencji seksualnych. Wielu ludzi nie traktuje już podejrzliwie homoseksualistów i nie ma w stosunku do nich uprzedzeń, nie traktuje też odmiennych postaw seksualnych jako chorobę czy grzech.

Zmiany w seksualności

Współczesne badania najwyraźniej wskazują, że większość ludzi nie ma „czystych" skłonności homo- czy heteroseksualnych i że nieprawdą jest, jakoby przez całe życie czuli pociąg do partnerów określonej płci. Wydaje się, że dość częste są u ludzi uczucia i doświadczenia zarówno homo-, jak i heteroseksualne. U większości jedna preferencja jest zwykle dominująca, ale zdarza się, że obie występują w równym natężeniu. Takie osoby nazywamy biseksualistami.

Preferencje seksualne ulegają też zmianom z biegiem lat. Dorastająca młodzież często przechodzi fazę seksualnej fascynacji członkami tej samej płci. Większość młodych ludzi z tego wyrasta i zaczyna interesować się płcią przeciwną, ale u niektórych tendencje homoseksualne nie zanikają.

Dalsze badania nad ludzkim popędem płciowym dowiodły, że również w późniejszym życiu preferencje seksualne mogą ulec zmianie. Zdarza się to zwłaszcza pomiędzy 45 a 55 rokiem życia, kiedy dzieci opuszczają rodzinę i jest czas na zastanowienie się i przemyślenie swoich uczuć i pragnień.

Podobne prace

Do góry