Ocena brak

Co to jest HIV?

Autor /Joanna Dodano /31.01.2012

Amerykańscy naukowcy nazwali wirusa Humań T-cell Lymphotrophic Virus III, albo HTLV III, ze względu na sposób, w jaki atakuje on ludzkie komórki. Po początkowych sporach dotyczących nazewnictwa i ustalenia, kto był pierwszy, okazało się, że odkryte wirusy były niemal identyczne. Ostatecznie otrzymały nazwę HIV, oznaczającą Humań Immunodeficiency Virus („ludzki wirus upośledzenia odporności").

Od czasu do czasu słychać głosy, że to nie HIV jest przyczyną AIDS. Niektórzy uważają, że ten wirus przypadkowo znajduje się w organizmie osoby chorej na AIDS i że jakiś inny, nieznany sprawca powoduje zarówno AIDS, jak i obecność HIV. Jednakże wśród większości lekarzy i naukowców przeważa opinia, że przyczyną AIDS jest wirus HIV. Intensywne badania naukowe prowadzone od początku lat osiemdziesiątych sprawiły, że wirus ten został zbadany tak dokładnie, jak żaden inny. Naukowcy znają jego dokładną strukturę i budowę genetyczną. Odkryli także, że istnieje nie jeden, a kilka rodzajów wirusa HIV. Różne rodzaje wirusa podlegają regularnym mutacjom, w wyniku których powstają nowe szczepy, co utrudnia wyprodukowanie szczepionki.

HIV a inne wirusy

Wirusy są najprostszymi formami życia. Miliony tych mikroorganizmów mogą się zmieścić na główce od szpilki. Wiele chorób, takich jak świnka, odra, grypa i przeziębienie, jest wywołanych przez wirusy. Typowy wirus składa się z rdzenia z DNA, czyli kwasu dezoksyrybonukleinowego, i kapsy-du białkowego pełniącego funkcję ochronną. DNA zawiera informację genetyczną wirusa, pozwalającą na produkcję następnych, identycznych osobników. Rdzeń DNA jest owinięty w osłonę z przypominających mozaikę różnych cząsteczek białkowych. Jednakże wirus nie jest w stanie rozmnażać się samodzielnie; potrzebuje do tego żyjącej komórki, na przykład komórki ludzkiej. Wkracza do komórki gospodarza, wprowadza swoje geny do genów tej komórki i opanowuje jej mechanizm produkcji chemicznej, zmuszając do wytwarzania setek lub tysięcy swoich kopii. Następnie nowe wirusy rozrywają komórkę gospodarza, niszcząc ją, i atakują kolejne komórki. W ten sposób cały cykl się powtarza.

HIV jest niezwykłym wirusem z tego względu, że należy do grupy tak zwanych retrowirusów. Wirusy te nie posiadają w swoim rdzeniu DNA, a tylko RNA, czyli kwas rybonukleinowy. RN A ulega najpierw transkrypcji na DNA, który służy jako kod do produkcji nowych wirusów. W porównaniu z innymi wirusami, wirus HIV należy do stosunkowo trudno przenoszących się drobnoustrojów. Nie może on przetrwać poza organizmem nosiciela, pozbawiony ciepła i płynów, a zatem nie może unosić się w powietrzu. Oznacza to, że nie można się zarazić drogą oddychania. W normalnych okolicznościach HIV nie roznosi się podczas kaszlu i kichania, za pośrednictwem komarów i much, czy też w czasie normalnego używania wspólnych ręczników, sztućców lub innych przedmiotów gospodarstwa domowego.

Podobne prace

Do góry