Ocena brak

Co to jest grzybica stóp?

Autor /Dracena Dodano /31.01.2012

Grzyb, który wywołuje grzybicę stóp - Trychophyton - najlepiej rozwija się w środowisku wil­gotnym, więc najbardziej zagrożeni grzybicą stóp są ludzie, których stopystale wilgotne i spocone. Dlatego infekcjom ulegają najczęściej osoby no­szące gumowe obuwie i skarpety z tworzywa sztucznego, nie przepuszczającego powietrza. No­szenie sandałów, obuwia, w którym palce są od­kryte, oraz skarpet bawełnianych lub wełnianych zmniejsza ryzyko infekcji grzybiczej.
Zazwyczaj grzybica stóp zaczyna się od zmian pomiędzy czwartym a piątym palcem. Pojawia się zaczerwienienie skóry i świąd, złuszczanie i ma­ceracja oraz pękanie naskórka. Jeśli stan ten nie będzie leczony, ogniska grzybicy przeniosą się po­między następne palce i zaatakują podeszwę oraz grzbiet stopy. Grzybica może ogarnąć także paz­nokcie, które grubieją i żółkną.

Zazwyczaj leczenie grzybicy stóp polega na zasto­sowaniu leku w maści lub aerozolu. Pacjent musi koniecznie pamiętać o tym, by co najmniej dwa razy dziennie myć stopy wodą z mydłem i za każ­dym razem dokładnie osuszać je ręcznikiem. Noszenie skarpet wełnianych lub bawełnianych oraz przewiewnego obuwia, o czym wspomniano już wyżej, także pomoże w utrzymaniu stóp w od­powiednim stanie. Nie należy używać wspólnych ręczników, pantofli łazienkowych itd., a wannę i podłogę w łazience trzeba utrzymywać w idealnej czystości, gdyż tylko w ten sposób można zapobiec zakażeniu grzybicą ludzi z otoczenia chorego. Jeśli stan chorego się nie polepszy, lekarz przepisze pacjentowi silniejszy lek przeciwgrzybiczy i udzieli dalszych wskazówek.

Podobne prace

Do góry