Ocena brak

Co to jest gorączka reumatyczna?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Gorączka reumatyczna była niegdyś pospolitą chorobą atakującą tysiące dzieci i nastolatków. Dzisiaj występuje o wiele rzadziej. Powstaje w następstwie infekcji wywołanej przez szczep Lancefield A bakterii Streptococcus. Jest to jeden z kilku rodzajów bakterii, który może spowodować bolesne paciorkowcowe zapalenie gardła.

Tylko bardzo niewielka liczba ludzi zapada na gorączkę reumatyczną po takiej infekcji bakteryjnej. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje i kto jest podatny na tę chorobę. Poza tym gorączka reumatyczna atakuje różne układy i narządy u różnych ludzi, a lekarze nadal nie wiedzą, dlaczego.

Same bakterie nie wywołują objawów gorączki bakteryjnej. Wydaje się raczej, że organizm atakuje własne zdrowe tkanki poprzez układ immunologiczny. Zjawisko takie nazywane jest stanem autoimmunologicznym.

Gorączka reumatyczna zwykle daje różne objawy, jak podwyższenie temperatury ciała, zmęczenie, brak apetytu i utrata wagi. Atakuje stawy, powodując obrzęk, tkliwość i ból. Zazwyczaj atakowane są biodra, kolana i inne duże stawy. Ból i obrzęk mogą pojawić się w jednym stawie, a potem przenieść się do innego. Nazywamy to „migrującym zapaleniem stawów".

Wysypka skórna jest innym objawem gorączki reumatycznej. Ma ona wygląd płatów białej skóry, ograniczonych ciemnoczerwoną linią (tak zwany rumień brzeżny). Na stawach nadgarstków, łokci, kolan i łydek pojawiają się grudki. Jeśli dotknięty zostanie układ nerwowy, pacjent może wykonywać gwałtowne ruchy ciałem i kończynami, pojawiają się też skurcze mięśni twarzy (pląsawica).

Najpoważniejszą konsekwencją gorączki reumatycznej jest choroba serca. Na błonie wyściełającej serce i jego komory, a czasami także zastawki, tworzy się obrzęk i stan zapalny. Może to prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu zastawek, a w konsekwencji do wystąpienia wad serca.

W leczeniu gorączki reumatycznej podstawowe znaczenie ma leżenie w łóżku i kuracja lekami przeciwzapalnymi, jak aspiryna lub steroidy. Po kilku tygodniach objawy powinny zniknąć. W niektórych przypadkach pacjent może otrzymać serię antybiotyków takich jak penicylina, czasem regularnie, a czasem tylko przed zabiegiem chirurgicznym - nawet takim jak usunięcie zęba. Odnosi się to szczególnie do dzieci. Antybiotyki mają na celu powstrzymanie nawrotu choroby, który oznaczałby kolejne niebezpieczeństwo dla serca.

Podobne prace

Do góry