Ocena brak

Co to jest gaworzenie?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Mowa jest jedną z najważniejszych umiejętności człowieka, cennym atrybutem umożliwiającym porozumiewanie się ludzi przy użyciu języka.
Każdy język, jako system komunikacji, składa się z dwóch głównych zbiorów. Pierwszym jest zbiór symboli oznaczających rzeczy, które znamy lub rozumiemy; te symbole, występujące w języku mówionym i pisanym, to słowa (słownictwo). Drugą częścią składową języka jest gramatyka. Jest to zbiór reguł, zgodnie z którymi pojedyncze słowa są łączone w celu stworzenia fraz lub zdań wyrażających dokładne związki między przedmiotami i zdarzeniami, jak również tworzących nowe, bardziej złożone znaczenia. Proste zdanieRobert uderzył Marka" ma inne znaczenie od, powiedzmy „Marek uderzył Roberta". Chociaż słowa są takie same, różnica w ich odmianie gramatycznej i szyku zdania zmienia sposób rozumienia.

Gaworzenie

Płacz dziecka jest pierwszą informacją dźwiękową wysyłaną przez małego człowieka, choć przypomina bardziej porozumiewanie się zwierząt niż ludzi. Matki potrafią rozróżnić, kiedy wyraża on głód, gniew czy ból, choć na początku muszą odgadywać jego znaczenie wyłącznie na podstawie zewnętrznych przyczyn dyskomfortu. Trudno ustalić „znaczenie" płaczu dziecka, nie znając faktów takich, jak na przykład pora ostatniego karmienia.

Badania psychologiczne wykazały, że jeśli wrażliwa na potrzeby niemowlęcia matka szybko i regularnie reaguje na jego płacz, pod koniec pierwszego roku płacze ono mniej niż dziecko kobiety mniej wrażliwej. Poza tym wydaje się, że dzieci, które czują, że ktoś reaguje na ich znaki, lepiej potrafią porozumiewać się za pomocą gestów i dźwięków. W wieku około czterech, pięciu miesięcy większość niemowląt zaczyna wydawać dźwięki przypominające ludzką mowę, powtarzając je rytmicznie w formie zabawy wokalnej zwanej gaworzeniem. Do wieku mniej więcej osiemnastu miesięcy „mówienie" zdaje się być w zasadzie tylko formą zabawy, towarzyszącą różnym czynnościom, a nie zastępującą je. Potrzeby komunikacyjne są zaspokajane często za pomocą „języka" gestów lub ekspresyjnych dźwięków.
Porozumienie pomiędzy dzieckiem a rodzicami jest możliwe, ponieważ ojciec czy matka potrafią skojarzyć pewne gesty i dźwięki z konkretnymi potrzebami. Ten rodzaj komunikacji wokalnej wystarcza niemowlęciu w tym wieku, by jasno wyrazić swoje życzenia.

Podobne prace

Do góry