Ocena brak

Co to jest fobia?

Autor /Star Dodano /31.01.2012

Fobia to nieracjonalny lęk przed konkretną sytuacją czy przedmiotem, objawiający się gwałtownymi atakami niepokoju. Fobie, takie jak na przykład agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią) lub klaustrofobia (lęk przed przestrzeniami zamkniętymi), znacznie ograniczają możliwość prowadzenia normalnego życia.

Ludzie dotknięci nerwicą natręctw nie są w stanie odpowiednio się skoncentrować. Obsesja to myśl lub idea, która przychodzi do głowy i nie znika; kompulsja, czyli natrętna czynność, to konieczność ciągłego powtarzania jednego typu zachowania, pomimo że jest ono niepotrzebne lub bezsensowne. Takie zaburzenia mogą wynikać z tłumionych podświadomych pragnień lub poczucia winy. Hipochondrycy mają podobną obsesję na punkcie swojego organizmu - ciągle wyobrażają sobie, że coś jest z nim nie w porządku.

Nerwica histeryczna często wiąże się z takimi objawami, jak drżenie czy dygotanie, lub poważnymi problemami w rodzaju utraty wzroku lub mowy. Podobnie jak dolegliwości, takie jak egzema, migrena czy wrzody dwunastnicy, objawy fizyczne nie mają źródeł w złym funkcjonowaniu organizmu, lecz są wywołane przez umysł usiłujący poradzić sobie z problemem emocjonalnym.

Podobne prace

Do góry