Ocena brak

Co to jest faza REM?

Autor /Jaguar Dodano /31.01.2012

REM to skrót od „Rapid Eye Movement". czyli szybki ruch gałki ocznej. Podczas tej fazy snu gałki oczne szybko poruszają się, jakbyśmy pospiesznie oglądali jakąś scenę. Oddech i puls mogą być nieregularne, a ręce. stopy i twarz czasem drgają. Może się wtedy zdarzyć, że mruczymy lub mówimy coś przez sen. Na EEG fale mózgu są szybsze, bardziej podobne do tych, które pojawiają się, gdy czujemy senność, ale jeszcze nie zasnęliśmy.

Każda faza REM trwa zwykle około 15 do 20 minut. Potem organizm i mózg odprężają się i zwalniają, i następuje kolejna faza snu głębokiego. Może trwać około 60 do 90 minut, po czym następuje znowu faza REM.

Organizm dryfuje między tymi dwoma rodzajami snu, głębokim i paradoksalnym (REM), około czterech do sześciu razy podczas jednej nocy. Faza wolnofalowa jest coraz krótsza i płytsza, podczas gdy fazy REM mogą wydłużać się nad ranem. W końcu sen głęboki zanika, a fale mózgowe przechodzą od fazy REM przez drzemkę do pełnego przebudzenia. Zaczyna się nowy dzień.

Faza REM w szczególny sposób interesuje naukowców. W laboratoriach ochotnicy pozwalają na pomiar fal mózgowych i procesów organizmu przez EEG i inne urządzenia, by badacze mogli dowiedzieć się więcej na temat snu. Niemal wszyscy ludzie zbudzeni podczas fazy REM stwierdzają, że coś im się śniło.

Podobne prace

Do góry