Ocena brak

Co to jest drożdżyca?

Autor /Dracena Dodano /31.01.2012

Grzyb, który wywołuje drożdżyce, to rodzaj drożdżaka Candida albicans. Jest to bardzo pospolity rodzaj grzyba, który często występuje na skórze, nie powodując niepożądanych objawów. Jednak gdy znajdzie się w delikatnym i wilgotnym rejonie skóry, powoduje podrażnienie i pojawienie się bia­łej wydzieliny. Jeśli nie zastosuje się leków pojawi się zaczerwienienie i ból.
Grzyb wywołujący drożdżycę występuje w ja­mie ustnej zdrowych ludzi, jednak w przypadku osłabienia organizmu, na przykład na skutek kuracji antybiotykowej, Candida albicans zaczyna nad­miernie rozmnażać się, co prowadzi do infekcji. U dzieci drożdżyca występuje często w jamie ustnej w postaci białego nalotu - pleśniawki.
U kobiet drożdżyca najczęściej atakuje pochwę, zwłaszcza w czasie ciąży lub na skutek zmian hor­monalnych oraz jeśli kobieta cierpi na cukrzycę. Środki higieny intymnej także mogą zachwiać naturalną równowagę i wilgotność pochwy zapo­czątkowując rozmnażanie się drożdżaków.
Leczenie drożdżycy polega na stosowaniu maści lub kremów przeciwgrzybiczych, skutecznie działa­ją także czopki dopochwowe. Ważne jest także przestrzeganie zasad higieny i zapobieganie nad­miernej wilgotności intymnych części ciała, na przykład noszenie bielizny z naturalnego włókna, zapewniającej dostęp powietrza.

Podobne prace

Do góry