Ocena brak

Co to jest digitizer?

Autor /Szostak Dodano /31.01.2012

Ludzie zajmujący się profesjonalnie grafiką kom­puterową wolą zwykle używać digitizera. Typowy digitizer jest tabliczką z umieszczoną pod po­wierzchnią siatką drutów. Druty rejestrują zmiany pola magnetycznego powodowane przez elektromagnes umieszczony we wskaźniku. Gdy wskaź­nik jest przesuwany po tabliczce, to jego położenie jest na bieżąco odbierane i przesyłane do kompu­tera, który rysuje na ekranie linię odpowiadającą wykonywanym ruchom.
Inny rodzaj digitizera składa się ze wskaźnika przymocowanego do obrotowego ramienia połą­czonego z deską kreślarską. Gdy rysujemy linię, czujniki śledzą ruchy ramienia, zamieniając je na sygnały binarne. W efekcie na ekranie komputera powstaje linia, która precyzyjnie odpowiada rucho­wi wskaźnika.
Za pomocą wskaźnika elektromagnetycznego i digitizera kartograf może odręcznie narysować mapę, obserwując na ekranie komputera efekty swej pracy, niektóre elementy można przeryso­wywać bezpośrednio ze starej mapy bądź zdjęć lot­niczych położonych na tablicy digitizera - wodząc wskaźnikiem po odpowiednich liniach. Inne szcze­góły są dodawane później.

Podobne prace

Do góry