Ocena brak

Co to jest dieta zrównoważona?

Autor /elka Dodano /31.01.2012

Przeprowadzone przez naukowców zajmujących się dietetyką badania relacji pomiędzy odżywianiem się a dobrym stanem zdrowia, dostarczyły wskazówek, jak układać zdrową dietę. Na przykład, okazało się, że nadmiar tłustych pokarmów może doprowadzić do choroby serca, a nadmiar rafinowanego cukru jest przyczyną próchnicy.

Człowiek prowadzący przeciętny tryb życia powinien jeść mniej tłuszczu i cukru, a więcej naturalnych produktów skrobiowych, jak ziarna, warzywa i owoce. Osoba dorosła może sprostać tym wymaganiom, jeśli jej codzienna dieta zawiera:

■ Co najmniej dwie porcje warzyw.

■ Jedną porcję ziemniaków.

■ Dwie porcje świeżych owoców.

Chleb, zwłaszcza razowy.

Chude mięso.

■ Ryba w miejsce niektórych potraw mięsnych.

■ Zastąpienie potraw smażonych opiekanymi na ruszcie.

■ Picie odtłuszczonego mleka.

Smarowanie pieczywa tłuszczem niskokalorycznym zamiast masłem czy zwykłą margaryną.

■ Zredukowanie ilości rafinowanego cukru poprzez jedzenie mniejszej ilości ciastek, słodyczy, czekolady, herbatników i napojów słodzonych oraz przez umiarkowane słodzenie kawy czy herbaty.

■ Zmniejszenie ilości soli przez ograniczenie spożywania chipsów, baleronu i innych solonych wędlin. Wymagania te podlegają modyfikacji w zależności od charakteru wykonywanej pracy i ćwiczeń fizycznych. Dzieci potrzebują więcej pokarmów białkowych niż dorośli, małym dzieciom powinno się podawać mleko pełne, a nie chude.

Podobne prace

Do góry