Ocena brak

Co to jest chemioterapia?

Autor /Erka Dodano /31.01.2012

Jeśli nowotwór jest zbyt duży, albo występuje dużo przerzutów, czasami nie jest możliwe całkowite usunięcie go za pomocą naświetlania. W tej sytuacji można dziś prowadzić leczenia substancjami chemicznymi, nazywane chemioterapią. Zastosowane leki wnikają w materiał genetyczny komórek i niszczą go, uniemożliwiając prawidłowy ich podział. Pierwotnie wytwarzano je z gazu bojowego, iperytu (gazu musztardowego), kiedy zauważono, że żołnierze cierpiący na zatrucie tym gazem mieli niskie wyniki morfologii krwi. Uświadomiono sobie, że iperyt upośledzał podział komórek w szpiku kostnym, miejscu produkowania krwi.

Do leczenia pacjentów z rakiem zaczęto więc wykorzystywać aktywny składnik iperytu, iperyt azotowy, w nadziei na zatrucie komórek nowotworowych, i próby zostały uwieńczone sukcesem. Obecnie metody chemioterapii są stale rozwijane i unowocześniane. W rezultacie powstaje coraz więcej nowych, bezpieczniejszych leków oraz ich kombinacji.

Chemioterapia nie jest stosowana wyłącznie do leczenia zaawansowanego raka z dużą ilością przerzutów. Przydaje się także przy nowotworach krwi, takich jak białaczka, gdzie aktywnie działa na szpik kostny.

Podobne prace

Do góry