Ocena brak

Co to jest anemia?

Autor /Aster Dodano /31.01.2012

Krew spełnia w organizmie wiele bardzo ważnych funkcji. Transportuje cukry - zawierające energię i składniki odzywcze i będące budulcem komórek - do wszystkich części organizmu oraz zabiera dwutlenek węgla i inne uboczne produkty przemiany materii. Jednak nieprawidłowości występujące w mikroskopijnych komórkach krwi mogą powodować zaburzenia w jej funkcjonowaniu i różne choroby.

Może się zdawać, że najpospolitszą chorobą krwi jest anemia, gdyż o wielu osobach bladych i zmęczonych mówimy, że są „anemiczne". Tymczasem anemia nie jest pojedynczą chorobą, jest ona raczej sygnałem problemu albo zbiorem objawów. Anemia polega na trudnościach z rozprowadzeniem tlenu wokół organizmu z powodu braku lub wad czerwonych krwinek (erytrocytów) lub też znajdującej się w nich hemoglobiny, barwnika wiążącego tlen.
Narządy i tkanki organizmu potrzebują tlenu do produkcji energii, bez której procesy życiowe są niemożliwe. Jeśli brakuje tlenu, narządy pracują mniej wydajnie, powodując uczucie zmęczenia. Jeśli mózg otrzymuje za mało tlenu, może to powodować chwilowe utraty świadomości lub omdlenia. Organizm usiłuje uzupełnić te braki, próbując pobrać większe dawki tlenu, co prowadzi do braku tchu lub zadyszki. Z powodu niedoboru transportujących tlen czerwonych komórek ludzie o jasnej karnacji tracą różowawe zabarwienie skóry i wyglądają blado. Maleńkie czerwone krwinki są produkowane w galaretowatym szpiku niektórych kości. We krwi znajdują się miliardy czerwonych krwinek, jednak żyją one tylko przez mniej więcej 120 dni, po czym obumierają i zostają rozłożone. Produkcja nowych erytrocytów musi zatem trwać nieprzerwanie, z wydajnością około dwóch milionów na sekundę.

Każda czerwona krwinka zawiera ponad 200 milionów cząsteczek czerwonej substancji transportującej tlen, zwanej hemoglobiną. W skład hemoglobiny wchodzi żelazo, więc produkcja erytrocytów wymaga nieustannych dostaw żelaza, jak również pewnych witamin i innych substancji. Tymczasem w jakiejś fazie opisanego procesu mogą wystąpić zakłócenia, a rezultatem tych zaburzeń jest anemia, a często i inne objawy. W niektórych przypadkach anemia może być spowodowana przewlekłymi chorobami atakującymi inne narządy organizmu, na przykład nerki czy wątrobę. Jeśli organizm nie otrzymuje dostatecznych dostaw żelaza, szpik kostny nie jest w stanie wyprodukować dostatecznej liczby zdrowych erytrocytów, czego skutkiem jest anemia.

Podobne prace

Do góry