Ocena brak

Co to jest akupunktura i akupresura?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Niektóre systemy medyczne starożytnego Wschodu utrzymują, że energia życia - albo czi - przepływa przez pewne kanały w organizmie, zwane meri-dianami. Choroba pojawia się wtedy, gdy przepływ energii jest zablokowany lub utrudniony. Stymulowanie pewnych punktów znajdujących się wzdłuż kanałów energii może pobudzić jej przepływ, lecząc jednocześnie chorobę.

To przekonanie leży u podłoża akupunktury. Polega ona na ostrożnym wbijaniu igieł przez skórę do tkanek i stymulowaniu określonych punktów, w celu wyzwolenia energii. W elektroakupunktu-rze między igłami przepuszcza się prąd elektryczny o niewielkim natężeniu.

Akupresura polega na wywieraniu skoncentrowanego nacisku na te same punkty. W zastosowaniu znajdują się także ostre, rozgrzane igły oraz ultradźwięki i lasery. Większość rodzajów akupunktury kładzie nacisk na stan emocjonalny i umysłowy pacjenta, a także na jego cały styl życia.

Akupunktura zebrała swego czasu głośne pochwały, i rzeczywiście w niektórych przypadkach ta gałąź medycyny odniosła niewątpliwy sukces, na przykład jeśli chodziło o uśmierzanie bólu czy pomoc w rzuceniu palenia. Akupunkturę stosuje się także w chorobach układu nerwowego i dróg oddechowych, a także niektórych narządów wewnętrznych. Uważa się, że akupunktura działa prawdopodobnie za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego. Jednak podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny komplementarnej trwają dyskusje, czy głęboka wiara pacjentów nie posłużyła czasem po prostu jako placebo (nieznany pacjentowi środek nie mający wartości leczniczej) - że po prostu tak silnie wierzyli w powrót do zdrowia, iż ich życzenie spełniło się.

Podobne prace

Do góry