Ocena brak

Ćmówka

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Ta odmiana ćmówki to mieszaniec, powstały w wyniku skrzyżowania P.'Astral' i P.'Pagan Love Song'. Hodowca nie nadał jej osobnej nazwy i rozpoznaje się ją na podstawie pochodzema podanego w nazwie. Ćmówki są trudnymi do uprawy, epifitycznymi storczykami, pochodzącymi z półwyspu Malajskiego i tropikalnej Azji. Mieszańce tych roślin są znacznie lepiej przystosowane do hodowli w domu, ale one także wymagają wysokich temperatur.

Nadają się tylko na krótkotrwatą ozdobę domu. Są niskie i masywne, i nie wytwarzają pseudobulw. Nad ich mięsistymi, wiecznie zielonymi liśćmi wyrastają efektowne kwiaty, w kształcie przypominającym ćmy. Mieszańce są często przygotowane do nieprzerwanego kwitnienia przez cały rok, ale dobrze zrobi im miesiąc odpoczynku w zimie. Zmniejszamy wówczas ilość wody do minimum i utrzymujemy temperaturę na poziomie l2°C. Jeśli to możliwe, okres spoczynku powinien nastąpić po zakończeniu kwitnienia. Ćmówka ta ma cytrynowe kwiaty z różowymi i pomarańczowymi plamkami.

Z wyjątkiem zimowego okresu spoczynku, kiedy temperatura powinna wynosić około 12°C, optymalne w nocy jest 18°C. Temperatura dzienna w zimie powinna wynosić około 2l°C, a w lecie wzrastać do około 29°C. Ważna jest ponadto dobra wentylacja, ale bez przeciagów. Wilgotne, zastałe powietrze bardzo szkodzi roślinie.

Wymaga jasnego światła słonecznego w zimie i na początku wiosny. Przez pozostałą część roku chronimy ją przed bezpośrednim wpływem słońca.

Od późnej wiosny aż do wczesnego lata podłoże powinno być stale wilgotne. Ilość podawanej wody zmniejszamy nieco po zakończeniu kwitnienia, kiedy należy zapewnić ćmówce trwający około miesiąca okres spoczynku w niemal suchym podłożu. W miarę możliwości podlewamy ją letnią deszczówką.

Tropikalna ćmówka wymaga warunków wilgotnych i ciepłych. Ze względu na te potrzeby najlepiej uprawiać ją w cieplarni i wnosić do domu jedynie na okres kwitnienia. Kwitnące rośliny wstawiamy do zewnętrznej doniczki, wypełnionej wilgotnym mchem lub torfem. Nie spryskujemy listowia i kwiatów, gdyż mogą wystąpić plamy.

W lecie nawozimy przy każdym co trzecim podlewaniu, stosując standaryzowany nawóz lub odżywkę dla storczyków rozcieńczoną o połowę. Miesiąc po przesadzeniu nie nawozimy.

Przesadzamy co 2 lata lub częściej, jeśli pogorszy się jakość podłoża. Stosujemy zwilżoną ziemię dla storczyków (nie ziemię doniczkową czy glebę) lub mieszankę 1 części perlitu na 4 części granulatu torfowego. Istotny jest dobry drenaż. Kwitnie najlepiej, gdy korzenie mają mało miejsca. Przesadzamy do doniczki takich samych rozmiarów.

Dla ćmówki najlepsza jest doniczka plastikowa. Aby zapewnić jej stabilność, wypełniamy pojemnik w 1/3 czystymi kamykami.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Ćmówka jest podatna na atak mszyc. Zwalczamy je odpowiednim insektycydem. W wilgotnych i ciepłych warunkach rozwijają się ślimaki - stosujemy przynętę na ślimaki, albo wyłapujemy je do odwróconych do góry dnem skórek grejpfruta. 

Zimne i wilgotne warunki uprawy są dla tego storczyka zabójcze.

Do góry