Ocena brak

Cleyera japońska

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Holender Andrew Cleyer żył w XVII wieku i był lekarzem oraz botanikiem. Dwa wieki później nazwano jego imieniem rodzaj, który przedtem nosił nazwę Eurya. Rodzaj Cleyera obejmuje dużą liczbę gatunków występujących w Ameryce Środkowej. Jednakże te drzewa i krzewy nie są przydatne do uprawy. Jedynie uprawiana jest Cleyera japońska, która pochodzi z Japonii i Chin.  

Cleyera japonica to małe drzewo lub krzew, o wiecznie zielonych liściach zmiennego kształtu, zwykle długości 6-8 cm i szerokości 4 cm. Uprawiana jest obecnie tylko odmiana 'Tricolor', która ma liście marmurkowate, od jasno- do ciemnozielonych, obrzeżonych kremowobiałymi plamami, w młodym wieku często czerwonawe. Rośnie bardzo powoli.

Niestedy różnobarwna odmiana 'Tricolor' nie kwitnie. Gatunki o liściach jednolicie zielonych mają pachnące białe kwiaty i wytwarzają kuliste, czerwone owoce.  Cleyera jest silną rośliną, którą można latem wystawić na zewnątrz w miejsce półcieniste. Zimę lubi spędzać w chłodnym miejscu o temperaturze 10-12°C.  Silnie rozgałęziony system korzeniowy powoduje, że ziemia szybko przesycha, należy więc temu zapobiegać. Ziemia powinna być stale wilgotna, również zimą. Od czasu do czasu warto spryskać roślinę w celu usunięcia kurzu. Woda musi być miękka (pH 4,5-5).  W razie potrzeby przesadza się wiosną, w normalną kompostową ziemię doniczkową. Ziemię wokół rośliny trzeba dobrze docisnąć.  

Od grudnia do lipca nawozić roztworem mieszanki nawozowej całkowicie pozbawionej wapnia. Rozmnaża się roślinę przez sadzonkowanie.

Podobne prace

Do góry