Ocena brak

Clerodendrum ugandense

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ten gatunek klerodendrum (lub inaczej: szczęślinu) to krzaczasta roślina, pochodząca z tropikalnych rejonów Afryki Południowej, głównie z Ugandy i Zimbabwe. Od kwietnia aż do października można kupić sztucznie pędzone okazy. W domu główny okres kwitnienia przypada na wiosnę. Klerodendrum może zakwitnąć również później, zwłaszcza jeśli usuniemy zwiędłe kwiaty po zakończeniu pierwszego okresu kwitnienia. Zebrane w wiechy kwiaty o niebieskim zabarwieniu (kolory każdego z nich wahają się od białego, przez niebieski aż do fioletu) wydzielając egzotyczny zapach. Owalne liście są nieco mniejsze niż u reszty szczęślinów. Hodując tę roślinę z sadzonek, posadźmy kilka sadzonek w jednej doniczce, co da efekt "pełności".

Minimalna temperatura w zimie to około 16°C, a najlepsze dla uprawy jest 21°C. Tropikalnemu klerodendrum warto w zimie, gdy do pomieszczeń dochodzi mniej światła, narzucić okres spoczynku. Roślina powinna stać wówczas w chłodzie (nie zapominajmy jednak o minimalnej temperaturze). Nie martwmy się, jeśli zgubi liście, ponieważ wyrosną nowe, gdy tylko podejmie wzrost na wiosnę.

Od późnego lata aż do końca jesieni zapewniamy jasne, lecz nie bezpośrednie światło. W zimie stawiamy roślinę w dobrze oświetlonym miejscu.

W okresie wzrostu ziemia powinna być dobrze nawilżona. Natomiast w fazie spoczynku podajemy tylko tyle wody, żeby liście klerodendrum nie zwiędły.

W ciepłe letnie dni codzienne zraszanie rośliny podniesie poziom wilgotności. W czasie prawdziwych upałów może zajść konieczność częstszego zraszania. Jeśli liście są mokre, nie wystawiamy rośliny na słońce.

W lecie nawozimy co trzy tygodnie, stosując standaryzowany nawóz dla roślin doniczkowych, rozcieńczony o połowę. Ten gatunek potrzebuje mniej nawozu.

Przesadzamy na wiosnę, zanim roślina podejmie wzrost. Stosujemy łatwo przepuszczalne podłoże na bazie gliny. Jeśli roślina rośnie w wiszącym koszu, lepsza będzie ziemia torfowa, która jest lżejsza i nie będzie nazbyt obciążać haka mocującego kosz.

Ten gatunek klerodendrum kwitnie na nowym przyroście. Żeby kwitnienie utrzymało się z roku na rok, ważne jest odpowiednie przycinanie rośliny. Po przekwitnięciu przycinamy jej boczne pędy o 1/3 do 1/2 i usuwamy wszelkie nieładne, słabo ulistnione łodygi.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki, zbierające się na dolnej stronie liści, wzbijają się chmarami, gdy tylko poruszymy roślinę. Tego uciążliwego szkodnika wytępimy, stosując bezzwłocznie standaryzowany insektycyd. 

Przędziorek może tworzyć na spodzie liści charakterystyczne pajęczynki. Na rynku dostępnym amatorom nie ma w pełni skutecznego środka przeciwko temu szkodnikowi. Można zastosować pałeczki owadobójcze, lecz poważnie chore okazy należy odilozować i spalić.

Podobne prace

Do góry