Ocena brak

Cissus rombolistny

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Południowoafrykański cissus rombolistny osiąga duże rozmiary. Jego zawsze zielone liście mają ciemną, połyskliwą barwę i są trójdzielne na długich ogonkach. Ich dolna strona jest brązowa i pokryta meszkiem. Młode liście wyglądają jak srebrne dzięki gęstym włoskom. Cissus może piąć się w górę za pomocą wąsów. Jeśli będziemy uszczykiwać wierzchołki wzrostu, uzyskamy znacznie bardziej krzaczastą roślinę. Cissus prezentuje się szczególnie okazale w wiszącym koszu.

Cissus preferuje zakres temperatur 10-18°C, ale przez krótki okres wytrzyma temperatury zarówno wyższe, jak i niższe od zalecanych. Skutki upałów złagodzimy, wietrząc roślinę.

Ustawiamy w niewielkim cieniu. Zbyt dużo silnego światła szkodzi liściom; stracą też swój połysk. Przy właściwej pielęgnacji roślina zniesie małą ilość światła, ale należy jej zapewnić też okresy lepszego oświetlenia.

Ten cissus toleruje okresy suchości. Podlewamy obficie, kiedy wyschnie powierzchnia ziemi i czekamy z podlewaniem, aż znowu będzie sucha. W zimie podajemy mniej wody.

Dobrze jest zraszać cissusa raz na tydzień, gdy jest ciepło. Nie zraszamy go przy niskich temperaturach.

Ukorzenione rośliny nawozimy co 3-4 miesiące, standardowym nawozem, rozcieńczonym o połowę.

Rośliny o przerośniętych korzeniach przesadzamy na wiosnę, stosując przepuszczalną ziemię na bazie gliny lub torfu. Ta druga jest zalecana w przypadku wiszących koszy.

Wiosną należy uszczykiwać wierzchotki pędów, by pobudzić rozkrzewianie rośliny.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście tracą połysk, zwijają, opadają.Nadmierne podlewanie. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej. Sprawdź, czy temperatura nie jest zbyt niska.

2) Liście zwijają się, zasychają, stają się "papierowe", potem opadają.Jest to normalne, gdy dzieje się tak z kilkoma dolnymi liśćmi. Usuń je. Jeśli więcej liści zasycha, to roślina jest zasuszona lub jest zbyt sucho i gorąco. Podlej i zwiększ wilgotność powietrza.

3) Młode liście drobne, wszystkie blade.Roślina potrzebuje przesadzenia lub dokarmiania.

4) Liście żółkną, pajęczynka od spodu.Przędziorek - "czerwony pajączek". Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym.

5) Młode liście skręcone, lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Opadanie liści może być spowodowane niskim poziomem wilgotności, albo niskimi temperaturami w zimie. 

Gnicie liści i pojawianie się grzybów zwykle wynika z nadmiernego podlewania. Zapewniamy roślinie chłód i suchość. Woda nie może pozostawać na liściach. 

Przędziorek może zaatakować cissusa. Obcinamy i palimy schorowane pędy. Gdy tylko roślina zacznie odrastać, stosujemy odpowiedni insektycyd.

Podobne prace

Do góry