Ocena brak

Cissus prążkowany

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Cissus prążkowany jest członkiem rodzaju Cissus, do którego należą tropikalne i półtropikalne rośliny, doskonałe do hodowli w domu. Większość z nich jest bardzo odporna, a chilijski C.striata jest jedną z cickawszych roślin z tej grupy. Jest to szybko rosnąca, roślina pnąco-płożąca, która dobrze prezentuje się w wiszącym koszu.

Czerwonawe, smukłe zdrewniałe łodygi są porośnięte błyszczącymi, zielonymi liśćmi, składającymi się z 3-5 owalnych listków. Łodygi mają zakrecone wąsy, które przyczepiają się do innych części rośliny, co daje efekt zagęszczenia. Jeśli hodujemy ją w wypełnionym mchem, wiszącym koszu, wąsy zanurzają sie w mchu, a roślina przybiera kształt kuli. Jest trudna do przesadzania, więc można utrzymać ją przez kilka lat, zwiększając czestotliwość nawożenia, przy każdym co trzecim podlewaniu, nawozem o 50% steżeniu, od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Podlewając, można zanurzyć cały kosz w wiadrze z wodą i poczekać, aż woda odcieknie.

Cissus prażkowany toleruje szeroki zakres temperatur: minimalna to 7°C w zimie. Niskie temperatury zimą, w okolicach 16°C, są najlepsze i dają roślinie możliwość odpoczynku. Przy temperaturach powyżej 22°C wietrzymy pomieszczenie, w którym stoi, unikając przeciągów.

Potrzebuje lekkiego cienia i ochrony przed promieniami słońca.

Podlewamy obficie, kiedy już przeschnie powierzchnia kompostu. Latem dojrzale rośliny bedą potrzebować dużo wody. W zimie należy zmniejszyć jej ilość.

Poziom wilgotności nie ma znaczenia, co może wydać się dziwne w wypadku rośliny tropikalnej. Ten cissus woli niską wilgotność.

Nawozimy nie częściej niż raz w miesiącu, używając uniwarsalnego nawozu o 50% stężeniu.

Przesadzamy co roku na wiosnę, do przepuszczalnej ziemi gliniastej lub torfowej. Torf jest zalecany, jeśli cissus rośnie w wiszącym koszu.

Przycinamy koniuszki pędów, by uzyskać bardziej krzaczasty pokrój. Okazy o słabo ulistnionych łodygach przycinamy na wiosnę.

GDY ZAUWAŻYSZ

Problemy z grzybami Nadmierne podlewanie zimą może spowodować atak mączniaka lub innej choroby wirusowej wywołanej przez grzyby. Można temu zapobiec, trzymając roślinę w chłodniejszym miejscu i oszczędnie ją podlewając. Woda nie powinna zostawać na liściach.

Podobne prace

Do góry