Ocena brak

Cissus australijski

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Wiecznie zielony cissus (lub: winnik) australijski jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin pokojowych. Pochodzi z Queensland i Nowej Południowej Walii. Toleruje zarówno suche powietrze, jak i słabe oświetlenie. W ciepłych rejonach Kalifornii z powodzeniem uprawia się go jako roślinę okrywową lub pnącą w charakterze zielonej zasłony. Proste, lśniące liście mają ciemnozieloną barwę i dochodzą do 10 cm długości. Pokryte włoskami, szybko rosnące łodygi mają do 2 m długości. Także w naszych warunkach cissus utworzy żywą zasłonę, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowany. Pnie się za pomocą rozwidlonych wąsów i by osiągnąć pokrój pnący, wymaga podpory. C.antarctica może również z powodzeniem rosnąć w wiszącym koszu.

Cissus australijski preferuje temperatury z zakresu od 5 do 18°C, ale przez krótki okres wytrzyma nawet przy 0°C. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 20°C, zapewniamy roślinie dużo świeżego powietrza.

Z całego rodzaju ten cissus najlepiej toleruje cień. Zalecamy jednak półcień, w którym uzyskamy bardziej harmonijny przyrost.

W lecie zapewniamy dużo wody, czekając, aż powierzchnia podłoża przeschnie, nim znów obficie podlejemy. W zimie cissus znosi okresy suszy, jednak w chłodniejszych warunkach tylko przy ograniczonym podlewaniu.

Ten cissus nie wymaga zwiększonej wilgotności i nie należy go zraszać, chyba że przez długi czas temperatury są bardzo wysokie. W razie potrzeby lekko zraszamy listowie raz w tygodniu.

Dojrzałe okazy nawozimy co 3-4 miesiące, standardowym nawozem, rozcieńczonym o połowę.

Rośliny o przerośniętych korzeniach przesadzamy na wiosnę. Używamy łatwo przepuszczalnej ziemi na bazie gliny (lub torfu w wiszących koszach). Przy okazji przycinamy wyciągnięte pędy.

Czasem trudno jest zwilżyć podłoże torfowe. Jeśli wiszący kosz wyschnie, zwilżamy podłoże, wstawiając go na 30 minut do wody o głębokości 13 cm. W razie potrzeby dodajemy więcej wody i czekamy jeszcze chwilę. Podłoże jest wilgotne, gdy jego powierzchnia lśni. Pozostawiamy na 30 minut do odsączenia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Roślina traci liście, jeśli w zimie temperatury są zbyt niskie. Na wiosnę przesadzamy oraz przycinamy wszelkie wyschnięte pędy. Cissus powinien odrosnąć. 

Gnicie Unikamy nadmiernego podlewania w zimie, bo roślina może zgnić. 

Przędziorek bywa niekiedy problemem. Ucinamy i wyrzucamy wszelkie zaatakowane pędy. Stosujemy insektycyd, gdy tylko roślina zaczyna odrastać.

COŚ JEST ŹLE

1) Zahamowanie wzrostu, liście opadają. Zbyt zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce.

2) Liście słabo wybarwione i brak przyrostów na wiosnę. Wymaga nawożenia.

3) Brunatne, papierowo cienkie plamy na liściach, liście opadają. Nadmierne podlewanie. Przesusz ziemię i podlewaj rzadziej.

4) Liście żółtawe, z delikatną pajęczynką na spodzie. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

5) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami. Mszyce. Opryskaj pyretrum, lub insektycydem systemicznym.

6) Liście podsychają i kurczą się. Zbyt gorąco i sucho. Przestaw w chłodniejsze miejsce, podlewaj i zraszaj systematycznie.

Podobne prace

Do góry