Ocena brak

Ciemiernik wschodni

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Ciemierniki to trujące byliny, których ojczyzną są rejony Morza Śródziemnego oraz kraje Zachodniej Azji. W stanie dzikim rosną także w górach.  

Ciemierniki wschodnie charakteryzują się zimotrwałymi skórzastymi liśćmi. Od końca lutego do kwietnia na grubych rozgałęzionych pędach pojawiają się zwisające talerzykowate kwiaty w kolorze białym lub zielonkawokremowym.

Z czasem kolor kwiatów przechodzi w róż. Wszystkie gatunki ciemierników bardzo łatwo krzyżują się między sobą, dlatego dostępnych jest wiele barwnych odmian - od bieli przez żółć i zieleń aż po bardzo ciemny fiolet. Wnętrza płatków niektórych odmian są nakrapiane, a płatki nowszych odmian mają też pofalowane brzegi. Ciemierniki to rośliny leśne i najlepiej rosną w warunkach zbliżonych do naturalnych. Warto sadzić je w grupach pod krzewami, które zrzucają na zimę liście. Dzięki temu główki ciemierników będą się znakomicie prezentowały w promieniach wiosennego słońca.

Ciemierniki są podatne na czarną zgniliznę, która dotyka rośliny osłabione przez wiatr. Po pierwszych oznakach choroby spryskujemy rośliny środkiem grzybobójczym. W celach zapobiegawczych można spryskać fungicydem zdrowe rośliny.

Wiosną na roślinach mogą pojawić się mszyce. Stosuj insektycydy.

Usuwamy stare listki, gdy na ciemiernikach pojawią się nowe pączki.

Najlepiej rozmnażać przez podział korzeni wczesną wiosną lub póxnym latem. Możemy również wysiewać do doniczek świeże nasiona, choć nie zawsze ten sposób jest skuteczny.

Rośliny są mrozoodporne. Powinniśmy chronić je jedynie przed silnym i porywistym wiatrem, który może je zniszczyć oraz zwiększyć ich podatność na chorobę grzybową - czarną zgniliznę.

Podobne prace

Do góry