Ocena brak

Cieciorka blada

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Cieciorka to piękny krzew pokryty wiosną maleńkimi żółtymi kwiatami przypominającymi kwiaty groszku. Od lata zwieszają się z jego gałęzi drobne strączki. Kwiaty zdobią cieciorkę aż do jesieni, choć po szczycie kwitnienia pojawiają się raczej sporadycznie. Interesująco wygląda posadzona przy murze, który chroni ją przy okazji przed złymi warunkami pogodowymi.

Cieciorka występuje także w formie krzewiastej - Coronilla emerus. Dorasta do 2 m, a jej strąki osiągają nawet 5 cm długości. Cieciorka dobrze rośnie w cieplejszych rejonach kraju. Na Suwalszczyźnie czy w górach może się nie udać.

Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały sezon z wyjątkiem suszy. Zakopujemy je na taką samą głębokość, na jakiej rosły wcześniej. Jeśli sadzimy kilka krzewów, odległość między nimi musi wunośić ok. 2,5 m.

Cieciorka pochodzi z południowej Europy, preferuje więc stanowiska słoneczne i ciepłe.

Młody krzew należy regularnie podlewać. Okazy dojrzałe, dobrze ukorzenione nie wymagają tego zabiegu.

Cieciorka bez większych trudów adaptuje się do różnych warunków. Rośnie na każdym rodzaju podłoża, pod warunkiem, że jest ono przepuszczalne. Krzew lepiej rośnie, jeśli do gleby dodamy rozłożony materiał organiczny.

Pnącze nie jest odporne na złe warunki pogodowe i wymaga ochrony przed mrozem. W czasie mroźnej zimy szybko może obumrzeć.

Cieciorkę można pozostawić jako roślinę wolno rosnącą lub prowadzić na podporach. Wczesną wiosną usuwamy niepożądane pędy. Tniemy też gałęzie stare, by umożliwić wzrost młodym pędom.

Rozmnażamy latem przez sadzonki półzdrewniałe. Do uzyskania nowych roślin można również stosować odkłady.

W Polsce pospolita jest cieciorka pstra (Coronilla varia), która dorasta do 1 m, ale ma ładne różowe kwiaty. Jest to roślina trująca.

Cieciorki mogą czasami paść ofiarą mszyc, ale łatwo je zwalczyć środkiem owadobójczym. Krzewy te produkują masę samosiejek. Należy je regularnie usuwać, aby nie zarosły zbyt dużego obszaru. Jeśli temperatura powietrza zanadto się obniża, cieciorkę należy owinąć włókniną.

Podobne prace

Do góry