Ocena brak

Chropicha

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Kwitnąca latem chropicha, nazywana jest również niedźwiedzie-ucho albo arktosis. Nie pasuje do miejsc, gdzie brakuje słońca, a niebo jest zachmurzone. Pąki kwiatowe nie otworzą się, póki nie powróci słońce. Nie zrażajmy się jednak, gdyż główki kwiatowe są naprawdę zachwycające (7 cm średnicy). Listowie również jest atrakcyjne. Odmiany takie jak A. x hybrida 'Wine' można kupić także w pełni kwiecia. Mają one kwiaty w całej gamie barw, rozciągającej się od koloru bladokremowego i morelowego, aż do różowowinnej barwy przedstawionej tu odmiany (która jest znana również jako x Venidioarctotis 'Wine').

Nie jest odporna na mróz. Choć rośliny uprawiane w ciepłych, osłoniętych miejscach mogą przezimować, starsze okazy wyglądają niezdarnie, lepiej więc traktować je jak jednoroczne. Nasiona wykiełkują przy 16°C i można je wysiać jesienią lub wiosną.

Uprawiamy w pełnym słońcu. Nawet kwiaty okazów w słonecznym miejscu zamykają się na noc.

Rośliny w doniczkach muszą mieć zawsze lekko wilgotne podłoże. Delikatny przyrost jest podatny na choroby grzybowe, a nadmiar wilgoci może się do tego przyczynić. Podlewajmy rośliny oraz siewki z umiarem.

Wilgoć zabija tę roślinę. W miarę możliwości podlewamy okazy doniczkowe od dołu. Dbamy o dobrą wentylację siewek i ukorzenionych sadzonek.

Nie stosujemy nawozu azotowego. Okazy doniczkowe nawozimy po ośmiu tygodniach od posadzenia, podając odżywkę co 10-14 dni do końca okresu wzrostu.

Uprawiamy w ziemi gliniastej z dodatkiem do 1/4 objętości piasku ogrodniczego, który poprawi drenaż. Okazy hodowane jako rośliny roczne nie wymagają przesadzania. Byliny przesadzamy pod koniec wiosny, przycinając je w razie potrzeby.

Chropichę zwykle traktuje się jak jednoroczną. Z najładniej kwitnących roślin pobieramy sadzonki półzdrewniałe, by uzyskać z nich za rok okazy o takich samych kwiatach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Choroby grzybowe Unikajmy nadmiernie wilgotnych warunków uprawy. Wszystkie sadzonki i młode rośliny zabezpieczymy, stosując odpowiedni fungicyd. 

Szkodniki Soczyste pędy dość często przyciągają mszyce oraz ślimaki. Szkodniki zlikwidujemy odpowiednimi środkami chemicznymi.

Do góry