Ocena brak

Choroby zakaźne - WŚCIEKLIZNA

Autor /Gawel4321 Dodano /06.10.2011

- Co to jest?

Wścieklizna to inaczej wodowstręt. Wirusy tej choroby atakują wszystkie zwierzęta ciepłokrwiste, czyli także i człowieka. Wywołuje ostre zapalenie mózgu kończące się zawsze śmiercią. Stanowi ogromny problem epidemiczny i profilaktyczny. Wprowadzenie nakazu szczepienia psów na tą chorobę w 1949 r. spowodowało znaczne zmniejszenie przypadków zakażenia. Nosicielami tej choroby są najczęściej dzikie zwierzęta, przede wszystkim lisy i wilki. Zarazki są wydalane wraz ze śliną i zarażają poprzez ukąszenia lub polizanie błon śluzowych lub spojówek oka. Okres wylęgania trwa najczęściej od 15 dni, nawet do kilku miesięcy. Z tego powodu poddaje się osobniki podejrzane o zarażenie się okresowej kwarantanny, która ma za zadanie odizolować chorych osobników i zwolnić rozprzestrzenianie się wścieklizny.

- Objawy i przebieg:

Choroba zaczyna się zmianą nastroju, przygnębieniem to znowu pobudzeniem, wzrastająca gorączką, okresowymi drgawkami, skurczami krtani na widok wody lub próby jej picia. Najbardziej charakterystyczny jest ostatni z objawów, czyli wodowstręt. Na ustach pojawia się biała substancja, która przypomina pianę. Wzrost temperatury do 40-C i chęć ucieczki zapowiadają śmierć, która występuje najczęściej 4 - 5 dzień choroby.

- Leczenie i profilaktyka:

Leczenie wścieklizny nie daje żadnych rezultatów. Profilaktyka jest natomiast dużym problemem. Należy unikać kontaktów z nieznanymi zwierzętami. W przypadku pokąsania przez takie zwierze należy odpowiednio oczyścić ranę, czyli najlepiej pozwolić na samo oczyszczenie jej poprzez wypłynięcie części krwi, a następnie zatamować krwotok i dokładnie przemyć i zdezynfekować miejsce ukąszenia. Nie należy także podchodzić do zwierząt, które w normalnych sytuacjach są bardzo płochliwe. Jeszcze jedną rzeczą jakiej nie powinno się czynić jest to, iż psy niewiadomego pochodzenia (nie znany właściciel) po ugryzieniu człowieka od razu są zabijane. Nie można wtedy szybko stwierdzić, czy należy podejrzewać chorobę. Zwierze takie, jeżeli jest chore zdechnie najprawdopodobniej w 5 - 10 dniu. Najlepszym zabezpieczeniem się przeciw wściekliźnie jest więc świadomość występowania tej choroby i przestrzegania prawa ograniczonego zaufania.

Podobne prace

Do góry