Ocena brak

Choroby zakaźne - ŚWINKA

Autor /Gawel4321 Dodano /06.10.2011

- Co to jest?

Jest to ostra choroba zakaźna występująca u około połowy całej populacji dziecięcej. Choroba atakuje ślinianki, głównie śliniankę przyuszną. Jej okres wylęgania trwa od 14 -21 dni.

- Objawy i przebieg:

Głównym objawem tej choroby jest wystąpienie bolesnego obrzęku ślinianki tuż przed małżowiną uszną lub pod żuchwą, początkowo po jednej stronie, wysoka gorączka, bóle przy połykaniu i przeżuwaniu pokarmów.

- Leczenie i profilaktyka:

Przebycie choroby daje trwałą odporność. Choroba jest zakaźna już na trzy dni przed wystąpieniem obrzęku i aż do jego ustąpienia. W czasie gorączkowania należy leżeć w łóżku (autorzy książki pt. "CHOROBA. JAK SOBIE RADZIĆ?" twierdzą że, jeżeli gorączka spadnie i ogólne samopoczucie się poprawi można wstać. Chory jednak jest dzieckiem). Dorośli muszą leżeć. Często występują u nich powikłania, takie jak: u około 20% mężczyzn bóle i obrzęk jąder; silne bóle głowy; wymioty. Zaleca się picie dużej ilości płynów w okresie gorączkowania. Można stosować leki przeciwbólowe oraz ciepłe i wilgotne okłady na obrzęk. Najczęściej stosuje się leczenie domowe, jednak w wypadku silnych powikłań lekarz może skierować chorego do szpitala. Najlepszym i jedynym zabezpieczeniem jest izolacja chorego. Przede wszystkim powinni uważać osoby dorosłe, które nie chorowały na świnkę.

Podobne prace

Do góry