Ocena brak

Choroby zakaźne - OSPA WIETRZNA

Autor /Gawel4321 Dodano /06.10.2011

- Co to jest?

Ostra, bardzo zaraźliwa wirusowa choroba zakaźna. Prawie wszystkie dzieci w wieku od 2-do 8 lat przechodzą tą chorobę. Okres wylęgania choroby trwa od 2-do 3 tygodni.

- Objawy i przebieg:

Na skórze pojawiają się czerwone plamki, które po pewnym czasie ulegają przekształceniu w małe pęcherzyki. Zmiany te występują także na owłosionej skórze, śluzówce jamy ustnej, w pochwie. Występują bóle głowy, złe samopoczucie i niewielka gorączka. Choroba trwa 2-3 tygodnie. Ostry okres choroby z tworzeniem się pęcherzyków trwa od 4-do 5 dni. Po 20 dniach od pierwszych objawów pęcherzyki znikają.

- Leczenie i profilaktyka:

Przejście choroby uodparnia nas na całe życie. Najczęściej ospa u dorosłych przechodzi ciężej niż u dzieci. Jeżeli wystąpi bardzo silne swędzenie, można zastosować miksturę cynkową, a nie powinno się używać koryzonu i preparatów zawierających korykosteroidy. Zewnętrznie można stosować leki przeciwświądowe i przeciwalergiczne. Nie wolno rozdrapywać pęcherzyków i strupów. Może to doprowadzić do kolejnej infekcji i powikłań. Powinno się leżeć, jeżeli ktoś czuje się źle i ma gorączkę. Należy izolować chorego. Choroba jest zakaźna do momentu zejścia strupów.

Podobne prace

Do góry