Ocena brak

Choroby zakaźne - GRYPA

Autor /Gawel4321 Dodano /06.10.2011

- Co to jest?

Nietypowe zapalenie płuc. Do najważniejszej należy grypa i jej odmiany. Typowa choroba epidemiologiczna, a nawet pandemiczna. Rozróżnia się trzy typy wirusów powodujących tą chorobę (A, B i C). Wirusem epidemiologicznym jest najczęściej typ A2. Epidemia powstaje wówczas, kiedy powstaje nowy typ danej choroby, kiedy większość ludzi nie są odporni na tą odmianą. Choroba ta może doprowadzić do śmierci. Liczba zgonów wzrasta zazwyczaj pod koniec epidemii i w dużej mierze zależy od powikłań bakteryjnych i dodatkowych zakażeń.

- Objawy i przebieg:

Rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Może jednak rozszerzać się przez przedmioty. Objawy: gorączka, katar, kaszel, ból głowy, ogólne złe samopoczucie i wydzielina zapalna dróg oddechowych. Początek zwykle ostry. Charakteryzuje się przeświadczeniem, że jest się ciężko chorym, uczuciem ogólnego rozbicia, bólami głowy, pleców, często całego ciała i mdłościami, wymiotami i biegunką. Po dwóch - trzech dniach następuje powolna poprawa, ale też możliwość powikłań takich, jak np. zapalenie uszu, zatok obocznych nosa oraz płuc. Szczególnie narażone są osoby starsze, niedożywione, wyczerpane, wyniszczone, w złym stanie ogólnym.

- Leczenie i profilaktyka:

Najlepszym zabezpieczeniem jest szczepionka. Nie daje ona jednak dożywotniego zabezpieczenia, ponieważ wirus mutuje i uodparnia się od jej działania. Dlatego trzeba powtarzać tą czynność co 2 -3 lata. Jeżeli podejrzewasz u siebie lub osobie bliskiej grypę, to powinieneś unikać kontaktów z innymi, oraz oszczędzać swoje zdrowie. Należy więc zmniejszyć intensywność życia. Powinieneś położyć się do łóżka. Zalecane jest picie dużej ilości płynów. Współczesna medycyna nie zna lekarstwa na zabicie wirusa. Należy jednak przyjmować leki przeciwgrypowe i odpornościowe z dużą ilością witaminy C. Jeżeli objawy się nasilą lub mimo takiej kuracji nie widać poprawy, należy zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, że nie wyleczona grypa może przejść w stan przewlekły i doprowadzić do śmierci.

Podobne prace

Do góry