Ocena brak

Choroby zakaźne - AIDS

Autor /Gawel4321 Dodano /06.10.2011

- Co to jest?

Przewlekła infekcja wirusowa prowadząca do załamania się całego ogólnoustrojowego systemu obronnego. Następstwem tego są uporczywe zakażenia skóry, owrzodzenia, ropne infekcje narządów wewnętrznych oraz rozwój różnych nowotworów złośliwych. AIDS szerzy się głównie drogą kontaktów płciowych, zarówno homo-, jak i heteroseksualne. Może to być także krew nosiciela (transfuzja), strzykawki, igły za pomocą których wprowadza się wirusa odpowiedzialnego za tą chorobę, wirusa HIV do ustroju.

- Objawy i przebieg:

Po ustąpieniu ostrej infekcji przez pewien czas nie występują żadne objawy choroby. W tym czasie badania laboratoryjne są najczęściej niemiarodajne. W okresie uogólnionego powiększenia węzłów chłonnych we krwi z reguły stwierdza się zmiany wskazujące na istnienie choroby. AIDS charakteryzuje się gorączką, biegunkami, znaczną utratą wagi ciała, źle gojącymi się ranami, objawami ze strony układu nerwowego. W okresie późniejszym dochodzi do ciężkich infekcji (zapalenia płuc, gruźlicy) oraz do rozwoju nerwowego.

- Leczenie i profilaktyka:

Nie ma lekarstwa na tą chorobę. Nie można jej zapobiec w postaci leków, a sposoby, takie jak prezerwatywy są czasami nieskutecznym zabezpieczeniem. Najlepszym zabezpieczeniem jest posiadanie stałego, jednego partnera, który też przestrzega tej zasady.

Podobne prace

Do góry