Ocena brak

Choroby układu oddechowego - Nieżyty nosa

Autor /Bruno Dodano /06.10.2011

Ostry zwykły nieżyt nosa, czyli popularny katar, jest chorobą wirusową. Katar powoduje zazwyczaj zmiany zapalne błony śluzowej nosa, nosowej i ustnej części gardła. Wirusem tym możemy zakazić drogą kropelkową. Istnieją także inne możliwości zakażenia np. podawanie rąk chorym którzy podczas kaszlu zasłaniają twarz rękami. Najskuteczniejszą ochroną przed zakażeniem jest więc unikanie kontaktu z chorymi. Okresem szczególnego nasilenia zachorowań na tę chorobę jest wczesna wiosna i późna jesień. W ostrym nieżycie nosa wszelkie szczepienia ochronne są mało skuteczne, przez co nie używane. Nie uchroni nas również zażywanie witamin. Głównymi objawami jest kichanie, "drapanie" w gardle i w nosie, pieczenie spojówek oczu, a po pewnym czasie pojawienie się chrypki i kaszlu.

Towarzyszy tej chorobie także stopniowe zmniejszanie drożności nosa i wyciek płynnej treści z nosa. Na skórze warg pojawia się czasem wyprysk zwany opryszczką. Oprócz tego występuje także osłabienie, bóle głowy, stan podgorączkowy. Ostry, niepowikłany nieżyt nosa trwa od 5 do 7 dni, w tym czasie należy pozostać w domu, w miarę możliwości w izolacji, w celu nie zakażenia innych domowników. W pokoju chorego powinno być ciepło, ale równocześnie nie powinien on się przegrzać. Powietrze powinno być w miarę możliwości nawilżone, aby drogi oddechowe mogły się łatwiej oczyścić. Zalecane jest picie dużej ilości napojów, najlepiej rozcieńczonych soków owocowych, oraz łatwo strawna dieta. Najlepszym lekarstwem jest kwas acetylosalicylowy np. Polopiryna, najlepsza jest Polopiryna S rozpuszczana w wodzie .

Wyróżniamy kilka rodzai nieżytów nosa: Ostry nieżyt nosa objawowy, towarzyszy odrze, płonnicy, krztuśćcowi, ospie wietrznej, przewlekły nieżyt nosa, przerostowy, przewlekły nieżyt nosa, przewlekły zanikowy nieżyt nosa, przewlekły cuchnący nieżyt nosa (ozena), przewlekły naczynioruchowy nieżyt nosa oraz nieżyty atopowe (alergiczne).

Podobne prace

Do góry