Ocena brak

Choroby układu ochronnego oka

Autor /margolcia Dodano /26.06.2014

Do układu ochronnego oka zalicza się narząd łzowy, powieki oraz spojówkę gałkową i powiekową. Narząd łzowy składa się z części wydzielającej łzy, którą stanowią gruczoł łzowy właściwy i gruczoły łzowe dodatkowe, oraz z części odprowadzającej łzy. U niemowląt i małych dzieci stosunkowo często spotykaną jednostką chorobową jest wrodzona niedrożność dróg łzowy ch. Niedrożności towarzyszą zwykle ropienie i łzawienie chorego oka. W pierwszych miesiącach życia dziecka zaleca się masaż okolicy dróg łzowych i zakrapianie kropli z antybiotykiem. Jeżeli, mimo stosowanego leczenia, objawy nie ustępują lub gdy nawracają po odstawieniu antybiotyku, wskazane jest wykonanie zabiegu udrażniającego drogi łzowe. U niemowląt zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu kroplowym.

Do najczęstszych chorób powiek należą nieprawidłowości ich ustawienia oraz stany zapalne. Wrodzone opadnięcie powieki górnej leczy się operacyjnie. Jeżeli stwierdza się znacznego stopnia zwężenie szpary powiek i powieka górna przysłania centralną część źrenicy, konieczne jest leczenie operacyjne w okresie niemowlęcym. Jeśli powieka nie przysłania osi widzenia, operację można przeprowadzić ok. 5-6 rż.

Stosunkowo często u niemowląt występuje podwinięcie powieki dolnej, czego konsekwencją są częste pocieranie oczu przez dziecko, nawracające zapalenie spojówek oraz uszkodzenie rogówki. Zaleca się masaż powiek poprawiający ich ustawienie; jeżeli nie uzyskuje się poprawy ustawienia powiek, wskazane jest leczenie operacyjne.

Najczęściej stwierdzane stany zapalne powiek dotyczą gruczołów położonych w ich obrębie. Ostry stan zapalny gruczołów powiekowych to jęczmień, natomiast przewlekłe zapalenie to gradówka. W leczeniu jęczmienia stosuje się antybiotyki w postaci kropli lub maści oraz kompresy rozgrzewające. Natomiast w przypadku gradówki często konieczne jest leczenie operacyjne. Zapalenia spojówek mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. Leczenie powinno być przyczynowe, a więc np, w przypadku zapalenia bakteryjnego optymalnym lekiem jest antybiotyk wybrany na podstawie posiewu i antybiogramu. Częstą przyczyną nawracających, przewlekłych zapaleń spojówek są niewyrównane korekcją okularową wady wzroku.

 

Podobne prace

Do góry