Ocena brak

Choroby nerek, jak zapobiegać i jak leczyć - MOCZNICA (UREMIA)

Autor /Bruno Dodano /06.10.2011

Mocznica nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej. Jest to jedynie zespół dolegliwości wielonarządowych, będących efektem toksycznego ich uszkodzenia przez powstające substancje toksyczne, upośledzające przesączanie kłębków nerkowych. Przyczyną uremii są najczęściej różne choroby doprowadzające do niszczenia miąższu nerkowego, rzadziej do utrudnienia odpływu moczu lub zmian naczyniowych pogarszających ukrwienie nerek.

Wśród jej objawów należy wymienić narastającą drażliwość, pobudliwość lub senność, uczucie drętwienia i kurcze koń-czyn, niesmak w ustach, nudności, wymioty, niekiedy biegunka, niedokrwistość, uporczywe bóle głowy, zaburzenia rytmu pracy serca. Skóra staje się sucha, łuszcząca. Na skórze pojawiają się wybroczyny. Z ust wydobywa się zapach amoniaku. Chory zapada stopniowo w głęboką śpiączkę wskutek działania substancji toksycznych na mózg. Oddech staje się wolny i głęboki.

Rozpoznanie mocznicy opiera się na całokształcie zespołu objawów, uwzględniającym przyczyny ich powstawania oraz stwierdzone zmiany biochemiczne w surowicy krwi, wskazujące na zatrucie w następstwie nagromadzenia się substancji toksycznych w organizmie.

Leczenie jest bardzo trudne, specjalistycznie, stosunkowo mało efektywne. W dobranych przypadkach podejmuje się zastę-pujące czynności nerek odtruwające organizm zabiegi dializacyjne w postaci tzw. Dializy otrzewnowej lub hemodializy. Jeżeli upośledzona jest sprawność jednej nerki, podejmuje się przeszczepianie nerek.

Podobne prace

Do góry