Ocena brak

CHOROBA PARKINSONA - Objawy choroby Parkinsona

Autor /Gawel4321 Dodano /06.10.2011

Objawy choroby Parkinsona pojawiają się i narastają powoli i stopniowo w ciągu kilku lat. Początkowo chorzy zauważają pewne spowolnienie ruchowe i jakby niezgrabność w ruchach. Niekiedy wiążą oni te objawy ze zmianami reumatycznymi lub po prostu ze starszym wiekiem. Jednak po pewnym czas chorzy z chorobą Parkinsona zauważają u siebie zaburzenia równowagi lub trudności z wykonywaniem takich prostych czynności jak wstawanie z krzesła czy z łóżka.

Na tym etapie choroby pacjent z reguły zjawia się u lekarza. Nie wszystkie objawy parkinsonizmu muszą wystąpić u każdego chorego. Klasyczne objawy choroby to: sztywność mięśniowa (zwilnieenie napięcia mięśniowego) spowodzięnie ruchowe (bradykinezja) drżenie spoczynkowe (u niektórych chorych) trudności w rozpoczynaniu wykonywania ruchów dowolnych. U chorych pojawiają się trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych.

W efekcie zmienia się ich charakter pisma które staje się coraz mniejsze i niewyraźne. Mogą się pojawić różne, inne objawy choroby takie jak specyficzny rodzaj drżenia palców i kciuka określany jako "kręcenie pigułek" trudności w inicjacji ruchów dowolnych przodopochylenie tułowia zaburzenia chodu: małe, szurające kroczki i brak balansowania kończyn górnych zaburzenia równowagi - u chorych z chorobą Parkinsona często zdarzają się upadki niewyraźna, cicha mowa trudności w połykaniu (rzadko) brak mimiki twarzy rzadkie mruganie.

Podobne prace

Do góry