Ocena brak

Choroba Osgood-Schlattera (osteochondrosis tuberositas tibiae)

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Choroba Osgood-Schlattera jest jałową martwicą jądra lub jąder kostnienia guzowatości piszczeli oraz przylegających chrząstek, najsłabszego ogniwa mechanizmu wyprostnego stawu kolanowego u dorastających.

Choroba najczęściej dotyczy młodych sportowców, miedzy 13 a 14 rokiem życia.

Oddzielenie chrząstki nasadowej guzowatości piszczeli może mieć podłoże urazowe lub może występować bez urazu. Niektórzy autorzy określają to jako pozastawową osteochondrozę ścięgna mięśnia czworogłowego spowodowaną nadmiernym pociąganiem (tractio epiphysitis).

Pierwotne uszkodzenie może być pogłębione przez mikrourazy lub wapnie-nie heterotopowe, a kostnienie więzadła właściwego rzepki może być następ

stwem zespołu zużycia. Złamania awulsyjne guzowatości kości piszczelowej spowodowane gwałtownym skurczem mięśnia czworogłowego, powstają wskutek braku równowagi między przekrojem mięśnia a powierzchnia przyczepu, co stwarza duże nagromadzenie siły na małej powierzchni kości, a występuje głównie w okresie dorastania.

Objawy

Dolegliwości bólowe lub dyskomfort okolicy guzowatości kości piszczelowej występuje głównie po bieganiu, klęczeniu, przy wchodzeniu lub schodzeniu ze schodów, i ustępuje po spoczynku. Osłabienie mięśnia czworogłowego, ból przy oporowym wyproście stawu kolanowego, powiększenie guzowatości kości piszczelowej, są najczęściej spotykanymi objawami.

Badanie radiologiczne, konieczne do potwierdzenia diagnozy, wykazuje w cięższych przypadkach oddzielenie i fragmentację chrząstki nasadowej, jak też nieregularne kostnienie guzowatości. W lżejszych przypadkach, jedynymi objawami choroby może być obrzęk tkanek miękkich, zwłaszcza podrzepkowej podściółki tłuszczowej.

Postępowanie

W przypadkach lekkich wystarcza ograniczenie biegania i chodzenia po schodach przez okres około 12 tygodni oraz chodzenia w obuwiu bez obcasów do wieku 15 lat. Nierzadko trzeba modyfikować obuwie sportowe!

W przypadkach zaawansowanych stosuje się unieruchomienie kończyny w ortezie z dostępem do bolesnego miejsca. W okolicy guzowatości można stosować wówczas krioterapię w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz podawać leki przeciwzapalne.

Metodą z wyboru stosowaną jako leczenie fizykoterapeutyczne jest jonofo-reza. Początkowo należy wykonać nie więcej niż trzy zabiegi aby sprawdzić skuteczność metody. Elektrodę czynną aparatu (np. Phoresor) układa się w okolicy guzowatości kości piszczelowej. Elektrodę najlepiej przykleić do skóry, co zapewnia lepsze przyleganie i zapobieganie wyciekaniu roztworu. Roztwór składa się z jednego centymetra sześciennego dexamethasonu i jednego ligno-cainy, a wstrzykuje się go do elektrody aktywnej; czas zabiegu około 20 minut, przy 5,0 mA.

Po trzech zabiegach wykonywanych co drugi dzień, ocenia się subiektywny skutek leczenia i, jeśli jest pozytywny, wykonuje się dalszych siedem zabiegów.

Wzmożone napięcia mięśniowe zmniejsza stosowanie ciepłych okładów okolicy przedniej i tylnej uda; zaleca się też ćwiczenia rozciągania mięśnia czworogłowego i mięśni zginaczy stawu kolanowego. Rozciąganie mięśnia czworogłowego wykonuje się w pozycji leżenia na brzuchu - zginanie obydwu stawów kolanowych i przyciąganie stóp do pośladków. Ważne jest, by rozciąganie było odczuwane w brzuśćcu mięśnia, a nie w okolicy jego dalszego przyczepu. Mięśnie zginacze stawu kolanowego rozciąga się w pozycji siedzenia z kończynami dolnymi wyciągniętymi do przodu - pacjent wykonuje skłon do przodu trwający około 10 sekund.

Po okresie ograniczenia funkcji kończyny, należy wdrożyć ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy - ćwiczenia izometryczne, prostowanie stawu kolanowego czynne i z obciążeniem. Ćwiczenia te mogą być wykonywane tylko wtedy, gdy nie powodują dolegliwości bólowych. Po ćwiczeniach można stosować 5 minutowy zimny okład lub masaż lodem okolicy guzowatości kości piszczelowej.

 

Podobne prace

Do góry