Ocena brak

Choizja meksykańska

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Choizja meksykańska jest silnym wiecznie zielonym krzewem. Jak zwyczajowa nazwa wskazuje, jej ojczyzną jest południowo-zachodni Meksyk. Krzew ten jest odporny na lekki mróz, szczególnie nadaje się do podmiejskich i małych ogródków. Pachnące, intensywnie zielone i lśniące liście zachowują swą barwę i kształt przez cały rok, są najpiękniejszą ozdobą rośliny. Od późnej wiosny do początków lata oraz powtórnie jesienią, krzak choizji jest obsypany małymi, białymi kwiatami o pomarańczowym zapachu.

Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, z wyjątkiem okresów suszy, dużych opadów lub mrozów. Choizje przesadza się XI lub III. Zanim się ukorzenią, należy je obficie podlewać.

Krzew można sadzić w słońcu lub cieniu. W miejscu słonecznym lepiej kwitnie.

Do czasu gdy roślina wznowi wzrost, często ją podlewajmy. Jest odporna na suszę. Nie znosi zbytniej wilgoci.

Choizję uprawia się na przepuszczalnym podłożu wzbogaconym nawozem naturalnym.

Do czasu przyjęcia roślina znosi temperaturę do 10°C. Chroniona przed porywistym wiatrem późną wiosną oraz silnym nasłonecznieniem w gorące południe, choizja rośnie najlepiej i kwitnie najobficiej. Dobrze udaje się zwłaszcza przy południowych lub zachodnich ścianach, bądź też w otoczeniu innych roślin i budowli, jeśli jest chroniona od strony północnej i wschodniej.

Choizję przycinamy niewiele lub wcale. Pędy uszkodzone przez mróz lub wiatr można usuwać w maju. Stare lub wybujałe nadmiernie rośliny można w maju skrócić do wysokości 30 cm. Krzew kwitnie powtórnie bez żadnych dodatkowych zabiegów. Pierwsze kwitnące pędy można skrócić do 25 cm, zaraz jak tylko kwiaty przekwitną.

Rozmnażamy przez sadzonki sporządzone latem. Mogą mieć one miękkie wierzchołki pędów lub być częściowo zdrewniałe u nasady.

Niektóre spośród dostępnych odmian nie mogą rosnąć w pełnym słońcu. Choizje można umieszczać w ciemnych zakątkach ogrodu.

Odmiany:

'Sundance' - młode liście są błyszczące, zielonkawo-żółte;

'Moonsleeper' - ma żółte liście.

Choizja należy do roślin wrażliwych. Konieczna jest zwłaszcza ochrona przed silnym mrozem.

Należy ostrożnie stosować herbicydy. Roślina ta jest wrażliwa na jeden z aktywnych składników symazyny.

Podobne prace

Do góry