Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Tasznik pospolity

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Capsella bursa-pastoris (L.) Med.

Roślina roczna. jara albo ozima. Łodyga zwykle rozgałęziona, wraz z liśćmi gwiazdkowato owłosiona lub naga. 3-60 cm wys. Liście dolne w różyczce, po-długowate, ząbkowane, pierzastodzielne lub całobrzegie. zwężone w ogonek, górne siedzące. Kwiaty, białe, rzadko różowe. Łuszczynki trójkątnie sercowate, na szczycie łukowato wycięte. z krótką szyjką, Nasiona żółtawobrunatne, ok. 1 mm dł., 0,5 mm szer. i 0,3 mm grub., owalne. Kwitnie w każdej porze roku. - Ro-ślina lecznicza.

Tasznik pospolity występuje często masowo w zbożach. w okopowych i na innych polach uprawnych. Rośnie na wszystkich rodzajach gleb, najobficiej jed-nak na żyznych glebach próchnicznych nawożonych obornikiem. Nieznośnym chwastem jest także w ogrodach warzywnych. Wschodzi przez cały okres wege-tacji. Zimuje w postaci różyczek pierzastodzielnych liści, o bardzo zmiennej po-staci blaszek. Różyczki letnie składają się z liści nie podzielonych.

Zwalczanie: dbanie o czystość ziarna siewnego i wolny od nasion chwastu obornik; niszczenie wscho9ów. na ugorach, w zasiewach i między rzędami oko-powych oraz warzywnych za pomocą grabi, bron, opielaczy i środków chwasto-bójczych.

Podobne prace

Do góry