Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Sporek polny

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Spergula arvensis L.

Roślina roczna, przeważnie jara, 10-60 cm wys.., u podstawy rozgałęziona, gruczołowato owłosiona. Liście o dużych przylistkach, równowąskie, nitkowate, mięsiste, lepkie, z podłużną bruzdą od spodu, ustawione w nibyokółki. Kwiaty na długich, cienkich, ogruczulonych szypułkach, skierowanych w dół, są zebrane w luźne wierzchotki na szczytach pędów. Płatki białe, całobrzegie, nieco dłuższe od tępych, ogruczolonych działek kielicha. Pręcików 10. Torebka jajowata, jedno-komorowa. wystająca z kielicha Nasiona prawie kuliste o średnicy około 1.2 mm; czarne, wąsko biało oskrzydlone, zwykle pokryte białymi, później brunatniejącymi, maczużkowatymi brodawkami. Kwitnie od VII do IX.

Sporek polny jest chwastem zbóż, okopowych, lnu i in. roślin na glebach piaszczystych. Zwykle masowo występuje na odłogach, ugorach i ścierniskach, gdzie rozsiewa swoje liczne, drobne nasiona.

Zwalczanie: wczesne podorywki ściernisk i niszczenie. wschodów broną, brono-wanie zasiewów na wiosnę; (żyta nie bronujemy mimo silnego zachwaszczenia), wapnowanie gleb, staranne czyszczenie materiału siewnego, niszczenie żywotności nasion chwastów w pośladach, plewach i innych odpadach, stosowanie preparatów hormonalnych i inne zabiegi.

Podobne prace

Do góry