Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Rzeżucha łąkowa

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Cardamine pratensis L.)

Roślina trwała, ma krótkie kłącze z cienkimi korzeniami, zimuje w postaci ró-życzek liści. Łodyga od 15 do 30 cm wysokości; w środku jest pusta. u dołu niekiedy słabo owło-siona. Liście odziomkowe ułożone w różyczkę, pierzastosieczne, poszczególne listki okrągławe, całobrzegie lub płytko klapowane; szczytowy listek większy od pozosta-łych. Liście łodygowe mają odcinki wydłużone, lancetowate, całobrzegie. Liście przy-legające do ziemi wytwarzają pączki przybyszowe, które się zakorzeniają; można to zaobserwować najczęściej na jesieni. Jest to jeden z dosyć rzadkich wypadków wege-tatywnego rozmnażania się roślin z liści.

Kwiaty tworzą luźne grono na szczycie łodygi. Pojedynczy kwiat składa się z 4 zielonych działek kielicha i 4 płatków korony, liliowych lub białych, jajowatych, ułożonych na krzyż. Pręcików jest 6, wśród nich 4 dłuższe, a 2 krótsze; mówimy, że są to pręciki dwusilne. Słupek jeden z wydłużoną zalążnią i krótką szyjką. Na noc kwiaty przyjmuje pozycję snu pochylając się ku dołowi. Kwitnie od marca do kwietnia.

Owocem jest łuszczyna długa, równowąska, nieco spłaszczona; po dojrzeniu pęka dwiema podłużnymi szparami. Na rzeżusze, podobnie jak na firletce, spotykamy często pienistą wydzielinę lar-wy owada - skoczka pienika.

Rzeżucha jest rozpowszechniona na wilgotnych łąkach w całej Polsce. Nie ma wartości paszowej.

Podobne prace

Do góry