Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Rumian polny

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Anthemis arvensis L.

Roślina roczna, jara i ozima, zwykle od nasady rozgałęziona, 5-50 cm wys., z rzadka przylegle owłosiona, rzadziej prawie naga. Liście podwójnie pierzasto-dzielne o odcinkach równo-wąsko-lancetowatych, ząbkowanych lub całobrzegich. Koszyczki 20-35 mm szer. Listki okrywy koszyczka z szeroką, zieloną smugą w środku. Kwiaty języczkowate białe, a rurkowate żółte. Plewinki lancetowate, stopniowo wyciągnięte w ostrze. Dno kwiatowe stożkowate, pełne. Niełupki 4-kan-ciaste o tępych krawędziach, ku dołowi zwężające się, grubo podłużnie żeberkowane, na szczycie ucięte, z niskim, ostrym rąbkiem kielichowym i z resztką szyjki w środku okolonej przez niego płaszczyzny, żółtawe lub żółtawoszare, ok. 2-2,5 mm dł. i 1-1.9 mm szer. Niełupki zewnętrzne w koszyczku stosunkowo drobniejsze. Kwitnie od VI do X.

Rumian polny jest pospolitym chwastem polnym na glebach lżejszych próch-nicznych, niezbyt ubogich w wapno. Często masowo zachwaszcza zboża, okopowe, koniczyny oraz ścierniska, na których zwykle kwitnie i owocuje do późnej jesieni. Drobne niełupki po opadnięciu na ziemię są zwiewane i roznoszone przez wiatry jesienne. W glebie zachowują zdolność kiełkowania przez wiele lat.

Zwalczanie: wczesne podorywki ściernisk; niszczenie wschodów na ugorach i w zasiewach; czyszczenie ziarna siewnego na tryjerach; staranna uprawa okopo-wych oraz poprawa właściwości fizycznych gleby przez nawożenie wapnem i obornikiem.

Podobne prace

Do góry