Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Rogownica polna

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Cerastium arvense L.

Roślina trwała, ma cienkie, rozgalęzione kłacze. Wyrastają z niego pędy płonne pokładające się oraz pędy kwiatowe wznoszące się do góry.

Łodyga jest obła, od 10 do 30 cm wysokości, gruczołowato owłosiona. Liście łodygowe są rozmieszczone naprzeciwlegle, parami; sąsiadujące ze sobą pary liści są nakrzyżległe. W kątach liści dolnych wyrastają rozgałęzienia. Blaszki liści są lanceto-wate, siedzące, krótko owłosione.

Kwiaty promieniste są zebrane w luźne kwiatostany wierzchotki, utworzone z 6 -12 kwiatów z przykwiatkami, obrzeżonymi białą błonką. Kielich składa się z 5 działek wolnych, biało obrzeżonych. Płatków jest 5 białych, znacznie dłuższych od kielicha, sercowato wyciętych. Pręcików 10. Są one rozmieszczone w dwóch okółkach, wysypują pyłek przed dojrzeniem znamion, kwiat jest więc przedprątny.

Kwiaty są odwiedzane przez różne owady, w szczególności muchówki i błonkówki, które pośredniczą w zapylaniu krzyżowym. Jeżeli słupek nie zostanie zapylony przez owady, poszczególne łatki znamienia wyginają się na boki i mogą zetknąć się z pylnikami wewnętrznego okółka pręcików. Następuje wtedy samozapylenie. Rogownica polna kwitnie w kwietniu, maju.

Owoc - torebka, znacznie dłuższa niż pozostający na niej kielich, pęka 10 ząbkami i wysypuje liczne, małe nasiona.

Rogownica polna rośnie na łąkach, polach, poboczach. Jest rozpowszechniona w całej Polsce z wyjątkiem Tatr.

Podobne prace

Do góry