Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Przetacznik ożankowy

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Veronica chamaedrys L.

Roślna trwała. Łodyga nadziemna, dołem płożąca się. Wyrastają z niej pędy 10 do 40 cm wysokości. Wzdłuż cienkiej łodygi dwa szeregi włosków.

Liście naprzeciwległe, dolne krótkoogonkowe, górne siedzące, jajowate lub trójkątne, o brzegach karbowanych, niekiedy sercowato wycięte u nasady, omszone na stronie spodniej.

Kwiaty zebrane 1uźne grona wyrastające w pachwinach liści. Na szypułkach pod kwiatami małe, lancetowate listki - przysadki.

Kwiata jest grzbiecisty. Składa się z 4 zrośniętych działek kielicha o równych ząbkach i z 4 płatków korony, z których jeden dolny jest mniejszy. Płatki są zrośnięte dołem w krótką rurkę. Łatki korony lazurowobłękitne z ciemnymi smugami, przy gardzieli jaśniejsze. Dostęp do rurki korony jest zamknięty włoskami. Pręciki 2, przyrośnięte dołem do rurki korony (można, je zdjąć razem z koroną). Nitki pręcików odchylone na boki. Słupek jeden z szyjką skierowaną w dół. U podstawy słupka jest wydzielany nektar. Roślina kwitnie od maja do sierpnia.

Owocem przetacznika ożankowego jest sercowata torebka, zamknięta podczas suchej pogody, a otwierająca się w czasie deszczu, który wypłukuje małe nasiona, a strugi wody deszczowej roznoszą je.

Przetacznik ożankowy rośnie na suchych łąkach, w widnych lasach i w zaroślach, jest pospolity w całej Polsce niżowej, w górach po krainę kosodrzewu.

Podobne prace

Do góry