Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Nawrot polny

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Lithospermum arvense L.

Roślina na polach uprawnych roczna, jara lub ozima, 15-50 cm wys., krótko szorstko owłosiona, słabo rozgałęziona i luźno ulistniona. Liście dolne podłużnie jajowate, tępe, krótkoogonkowe górne lancetowate, zaostrzone, siedzące. Korona kwiatowa biaława z rurką bladofioletową w gardzieli i na zewnątrz owłosiona. Rozłupki gruszkowate, o podstawie szeroko uciętej, ciemnobrunatnej, z dwoma białawymi punktami, ciemnoszare lub brunatne, brodawkowate, 3-4 mm dł. i około 2 mm szer. Kwitnie od IV do VI, dojrzewa jednocześnie ze zbożami.

Nawrot polny zachwaszcza najczęściej zasiewy zbóż ozimych i jarych na glebach wapiennych. Rozmnaża się i rozsiewa za pomocą rozłupek; do dojrzeniu 3 rozłupki opadają na rolę, a jedna pozostaje w kielichu i dostaje się do snopów zboża i następnie do omłotu. Wschody nawrotu polnego pojawiają się na wzruszonej roli w jesieni, na wiosnę i w ciągu lata.

Zwalczanie: czyszczenie ziarna siewnego na tryjerze i niszczenie wschodów przez bronowanie zasiewów i wcześnie podoranych ściernisk oraz opielanie rzędów okopowych.

Podobne prace

Do góry