Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Mak polny

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Papaver rhoeas L.

Roślina roczna, ozima lub jara, 20-60 cm wys., sinawozielona, owłosiona. Liście pojedynczo lub podwójnie pierzastodzielne, o odcinkach podługowatych lub lance-towatych, ząbkowanych. Płatki korony okrągławe, do 4,5 cm dł., purpurowo-czer-wene zwykle u nasady z czarną plamą. Szypułki kwiatowe, jak i cała roślina, dłu-go odstająco owłosione. Znamię na makówce o 8-14 promieniach, nieco wypukłe. Makówka naga, okrągława lub odwrotnie jajowata, słabo wydłużona. Nasienie nerkowate, o powierzchni siateczkowanej, jasno- lub ciemnobrunatne, 0,75-1 mm dł. i 0,5-0,75 mm szer. Rozmnaża się z nasion rozsiewanych przez wiatr: nasiona od-znaczają się znaczną odpornością na długie leżenie w glebie. Kwitnie od V do VIII, następnie drugi raz w jesieni. - Roślina lecznicza i trująca.

Mak polny wschodzi masowo jesienią w oziminach na ugorach, na wiosnę w zbożach jarych. Często, zwłaszcza w wilgotne lata, masowo zakwita w pszenicy i w życie, natomiast w ziemniakach kwitnie i owocuje w jesieni. Jest on chwastem głównie gleb ciężkich, zwykle ubogich w potas.

Zwalczanie: dbanie o czystość materiałów siewnych, obornika, bronowania zasiewów i podorywek; odpowiedni płodozmian; w zasiewach zbóż stosowanie środków hormonalnych.

Podobne prace

Do góry