Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Krzywoszyj polny

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Lycopsis arvensis L.

Roślina roczna, ozima i jara, kłująco owłosiona, 15-45 cm wys., rozgałęziona. Liście lancetowate, siedzące. o brzegu falisto powyginanym, wykrawano ząbkowanym. Kwiatostanem ulistniona skrętka. Kwiaty na krótkich szypułkach w pachwinach przysadek zielonych dłuższych od kielichów. Kielich więcej niż do połowy podzielony. Korona kwiatowa niebieska, od spodu białofioletowa z rurką białą, kolankowato zgiętą, w gardzieli z pierścieniem białawych włosków. Owoc (orzeszek) w kształcie pantofelka z żeberkowatą ornamentacją na powierzchni, szarobrunatny, 2-4 mm dł., 2,25-2,4 mm szer. Kwitnie od VI do IX.

Krzywoszyj jest chwastem polnym występującym najczęściej na glebach za-sobnych w wapno. Po dojrzeniu łatwo gubi swoje orzeszki na miejscu i zachwaszcza glebę. Wschodzi w ciągu lata i w jesieni, a także na wiosnę. Za-chwaszcza zboża, zwłaszcza jare, oraz okopowe, kukurydzę i in. Jest chwastem szkodliwym, ponieważ żywi pośrednie pokolenie rdzy brunatnej żyta (Puccinia dispersa).

Zwalczanie: podcinanie rosnących okazów; dbanie o czystość materiału siewnego; niszczenie wschodów w zasiewach przez bronowanie itp.

Podobne prace

Do góry