Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Jasnota purpurowa

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Lamium purpureum L.

Roślina roczna jara lub ozima, o mocnym, charakterystycznym zapachu. Ło-dyga 10-30 cm wys. czworokanciasta naga lub na kantach owłosiona, zwykle u podstawy rozgałęziona. Liście szerokojajowate, o podstawie sercowatej, czasem nieco zaostrzone krótko owłosione, pod spodem nagie, regularnie ukośnie karbo-wane, o wgłębionym siatkowatym unerwieniu. Korona 15-20 mm dł., purpurowa, o wardze dolnej z ciemniejszymi plamkami i dwoma ząbkami, króciutko owłosiona na wardze górnej i pod gardzielą.

W rurce korony nad jej przewężeniem pierścień białych włosków. Pylniki orzęsione; znamię słupka rozdwojone. Nibyokółki kwia-tów w pachwinach zagęszczonych u szczytu liści. Ząbki kielicha po zaowocowaniu nieco wydłużone i rozchylone. Rozłupki odwrotnie jajowate, od zewnątrz zaokrąglo-ne od wewnątrz z dwoma słabo wklęsłymi płaszczyznami, u podstawy z resztkami ciałka mrówczego na szczycie skośnie ścięte, żółtawoszare, białawo cętkowane, ok. 2 mm dł. 1 mm szer. i 0,8 mm grub. Kwitnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, z kwiatami zimuje.

Jasnota purpurowa występuje najobficiej na żyznych, wilgotnych glebach próchnicznych. Zachwaszcza grzędy warzyw i różne zasiewy polowe w miejscach wilgotniejszych. Rozmnaża się za pomocą rozłupek roznoszonych przez mrówki. Na polach jest chwastem mniej uciążliwym.

Zwalczanie: dbanie o czystość materiału siewnego; niszczenie wschodów chwa-stów po podorywce pożniwnej, w zasiewach i między rzędami okopowych i warzyw; pielenie.

Podobne prace

Do góry