Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Gwiazdnica pospolita

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Stellaria media Vill.

Roślina roczna, jara lub ozima. Łodygi rozesłane, korzeniące się w węzłach, 5-40 cm dł., jednoszeregowo owłosione, u nasady często brunatnoczerwono nabiegłe. Liście jajowate, zaostrzone, dolne i środkowe na ogonkach, górne siedzące, osadzone na łodydze naprzeciwległe parami, dołem mniej więcej orzęsione, wyżej nagie. Kwiaty na szypułkach, zebrane na szczytach widlastych odgałęzień w dwuramienne wierzchotki, Działki kielicha 4-6 mm dł., dłuższe lub tak długie jak płatki korony. Płatki korony dwudzielne, białe, często zanikłe. Pręcików 3-5. Owoc - torebka jajowata, zwykle dłuższa od kielicha. Nasiona okrągławe, brodawkowate, spłaszczone, ciemnobrunatne lub popielate, matowe, około 1,2 mm szer. i 0,5 mm grub. Kwitnie i owocuje przez cały rok, nie wyłączając pory zimowej. Roślina miododajna oraz wywierająca dodatni wpływ na mleczność krów.

Gwiazdnica pospolita jako chwast występuje na wszelkich rodzajach gleb i we wszystkich roślinach uprawianych na polach i ogrodach, a szczególnie uciążliwa jest w rejonach o wilgotnym i chłodniejszym klimacie. Najbujniej rozrasta się na żyznych i wilgotnych glebach próchnicznych.

Zwalczanie: wczesne podorywki pożniwne i niszczenie wschodów broną, podcinanie i usuwanie roślin wyrośniętych, spryskiwanie lub opylanie zasiewów zbóż i traw pastewnych środkami chwastobójczymi oraz związkami hormonalnymi.

Podobne prace

Do góry