Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Bodziszek drobny

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Geranium pusillum L.

Roślina na polach uprawnych roczna, jara lub ozima. Łodyga gałęzista, zwykle rozesłana, krótko owłosiona, w górze pokryta włosami gruczolowymi, przeważnie czerwono nabiegła, 10-50 cm wys. Liście dolne okrągławonerkowate, dłoniasto-5-9-dzielne, o odcinkach klinowatych, na szczycie nierówno wcinano-karbowanych. Działki kielicha krótko owłosione, z dłuższymi odstającymi włosami na brzegach i z bardzo krótką ością na szczycie. Kwiaty o średnicy 2-4 mm. Płatki długości kielicha, niebieskofioletowe lub różowe, u nasady delikatnie orzęsione, na szczycie płytko wycięte. Owoc (rozłupnia) przylegle owłosiony, na dziobie z odstającymi gruczołowatymi włoskami. Rozłupki pękające. Nasiona gładkie, jajowate, ok. 1,5 mm dł., 1 mm szer. żółtawobrunatne. Kwitnie od V do IX.

Bodziszek drobny zwykle masowo występuje na wilgotnych glebach próchniczych zasobnych w wapno (czarno ziemie) i nieco rzadziej na glebach gliniastych i glebach lżejszych.

Zwalczanie: dbanie o czystość materiału siewnego; podorywka i mechaniczne niszczenie wschodów w okresie pożniwnym i chemiczne w zasiewach.

Podobne prace

Do góry