Ocena brak

Chamaedorea wytworna

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Chamedorea wytworna to palma pochodząca z Meksyku, łatwa w uprawie i bardzo dobrze komponująca się z wieloma roślinami. Fontanna jej listowia świetnie kontrastuje z innymi liśćmi. Potrzeba jednak kilku lat, by zawsze zielona chamedorea osiagnęła odpowiednią wysokość. Należy zapewnić jej właściwe warunki, gdyż utrata dolnych liści będzie nieodwracalna. Dojrzałe rośliny kwitną i wydają wiele owoców podobnych do nasion grochu.

Do aktywnego wzrostu camedorea potrzebuje temperatur wyższych niż 18°C. W czasie upałów zapewniamy dobrą wentylację bez przeciagów. Zimą stawiamy ją w chłodnym i suchym miejscu.

Chamedorea potrzebuje lekkiego cienia. Rozproszone, jasne światło zapewni harmonijny przyrost.

Podlewamy obficie, po czym czekamy z podlewaniem, aż przeschnie powierzchnia kompostu. Gdy jest chłodno, zmniejszamy ilość wody. Iej niedobór bedzie lepszy niż nadmiar.

Roślina ta nie potrzebuje dodatkowej wilgotności i dobrze czuje się w suchych warunkach.

Nawozimy co 2 tygodnie w okresie wzrostu. Okazów w świeżej ziemi nie nawozimy przez 6 miesięcy.

Przesadzamy na wiosnę, gdy w doniczce jest ciasno. Duże rośliny sadzimy w ziemi gliniastej lub dodajemy piasek do mieszanki torfowej (do 1/4 objętości).

Młode rośliny można wykorzystać w miniaturowych ogródkach lub częściowo otwartych terrariach. Odmiana 'Bella' jest niższa.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przedziorek może zaatakować palmę. Zraszanie dolnej strony liści zniechęci go, ale dość często, zanim wykryjemy szkodnika, zdąży on już poważnie osłabić roślinę. Zastosuj pałeczki nasączone insektycydem jako środek zapobiegawczy i zapewnij wymagane warunki uprawy. Pomoże to odstraszyć także i inne szkodniki żywiące się sokiem rośliny, np. czerwce.

COŚ JEST ŹLE

1) Końce liści brązowieją. Zbyt sucho i słonecznie. Podlej, spryskaj wodą i przenieś w miejsce nie nasłonecznione.

2) Liście żółkną i opadają, pajęczyna na spodzie. Przędziorki. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny.

3) Liście podsychają, kurczą się i opadają. Zbyt gorąco. Przestaw w miejsce chłodniejsze i zraszaj.

4) Liście gniją przy powierzchni ziemi i opadają. Zbyt zimno i mokro. Przestaw w cieplejsze miejsce i pozwól przeschnąć do czasu wysdrowienia.

5) Zahamowanie wzrostu. Zbyt zimno i mokro lub - wiosną - wymaga nawożenia. Przenieś w cieplejsze miejsce i pozwól przeschnąć.

Podobne prace

Do góry