Ocena brak

Chamaedorea kostarykańska

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Chamedorea kostarykańska wygląda znacznie solidniej niż jej bliska krewna, chamedorea wyniosła, która w porównaniu z nią jest niemal filigranowa. Ch.costaricana rośnie w kępach, które prezentują się atrakcyjnie niezależnie od tego, czy roślina stoi osobno, czy też rośnie w grupie z innymi okazami liściastymi. W doniczce rzadko przekracza 2 m wysokości, lecz na rodzinnej Kostaryce może osiągnąć dwa razy takie rozmiary. Tę roślinę o okazałych liściach należy stawiać w miejscach mało uczęszczanych przez domowników, gdyż uszkodzenia pozostają i szpecą jej wygląd. Dojrzałe okazy wydają kwiatostany o długości 15 cm, których kwiaty następnie przekształcają się w małe, kuliste owoce.

W okresie wzrostu najlepiej czuje się w temperaturach powyżej 18°C. W gorące dni zapewniamy jej dobrą wentylację bez przeciągów. W zimowym okresie spoczynku potrzebuje chłodu oraz znacznie ograniczonego podlewania. Wytrzyma w tym okresie minimalną temperaturę 5°C.

Zapewniamy lekki półcień. Palma nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. W rozproszonym świetle północnego okna będzie równomiernie przyrastać, zachowując gęste ulistnienie.

Podlewamy obficie. pozwalamy powierzchni ziemi wyschnąć i znów dobrze podlewamy. Lepiej, gdy roślina otrzymuje za mało wody, niż gdy jest przelewana, więc ograniczamy podlewanie przy niskich temperaturach.

Ch.costaricana nie ma wymagań związanych z wilgotnością i toleruje suche powietrze, chyba że temperatury są bardzo wysokie. W lecie dobrze jej zrobi, jeśli od czasu do czasu zrosimy ją wodą, co jednocześnie pomoże odstraszyć przędziorki.

W okresie wzrostu ukorzenione okazy nawozimy co dwa tygodnie. Świeżo posadzone nie potrzebują nawozu przez sześć miesięcy.

Przerośnięte palmy przesadzamy na wiosnę. Duże okazy sadzimy w podłożu na bazie gliny, by zwiększyć ich stabilność. Można też dodać do ziemi torfowej piasek ogrodniczy (do ćwierci części masy objętościowej).

Podczas przesadzania dzielimy duże kępy roślin. Sadzimy je na takiej samej głębokości i ugniatamy ziemię palcami.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek może pojawić się na dolnej stronie liści. Zraszanie ich od spodu zniechęci tego szkodnika. Jednak lepiej jest użyć pałeczek owadobójczych i zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawy, co pomoże również zapobiec inwazji innych szkodników żywiących się sokiem.

Mączliki korzeniowa atakują korzenie, powodując objawy niedożywienia, osłabienie i więdnięcie rośliny. Chore okazy palimy.

COŚ JEST ŹLE

1) Końce liści brązowieją. Zbyt sucho i słonecznie. Podlej, spryskaj wodą i przenieś w miejsce nie nasłonecznione.

2) Liście żółkną i opadają, pajęczyna na spodzie. Przędziorki. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny.

3) Liście podsychają, kurczą się i opadają. Zbyt gorąco. Przestaw w miejsce chłodniejsze i zraszaj.

4) Liście gniją przy powierzchni ziemi i opadają. Zbyt zimno i mokro. Przestaw w cieplejsze miejsce i pozwól przeschnąć do czasu wysdrowienia.

5) Zahamowanie wzrostu. Zbyt zimno i mokro lub - wiosną - wymaga nawożenia. Przenieś w cieplejsze miejsce i pozwól przeschnąć.

Podobne prace

Do góry