Ocena brak

Chamaecereus

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Chamecereus to nieduża roślina o przypominających fistaszki, oddzielnych łodygach. W sprzedaży występuje również jako Lobivia. Bez względu na nazwę, kaktus ten nadaje się do domowej hodowli i dobrze znosi wszelkie zaniedbania w pielęgnacji. Jest rośliną odpowiednią dla roztargnionych hodowców. Chamecereus pochodzi z Argentyny. Każda jego łodyga rośnie początkowo pionowo ku górze, by - wraz ze wzrostem - zacząć stopniowo opadać, dzięki czemu roślina nadaje się do ustawienia w wiszącym koszyku. Może rozrastać się na szerokość 30 cm. Cylindryczne łodygi tworzą kłujące macki, pokryte dużą ilością drobnych kolców wyrastających z ciasno rozmieszczonych zgrubień. Od wczesnej wiosny kaktus produkuje czerwonopomarańczowe kwiaty w kształcie lejka. Każdy kwiat osiąga długość do 7 cm i utrzymuje się przez miesiąc.

Chamecereus preferuje niskie temperatury zimą (minimum 3°C) dla zapewnienia produkcji kwiatów. Latem, w okresie upałów, wymaga powyżej 27°C. Należy wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się roślina.

Ustawiamy w jasnym, niebezpośrednio oświetlonym miejscu. W przeciwieństwie do innych gatunków kaktusów nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia.

Podlewamy chamecereusa obficie w okresie wzrostu. Robimy to za każdym razem, kiedy powierzchnia kompostu już wyschnie. W zimie podłoże powinno być suche, a ilość podawanej wody minimalna - wystarcza jej tylko tyle, by zapobiec marszczeniu się rośliny.

Ten kaktus pochodzący z wyżyn Argentyny nie wymaga dodatkowej wilgoci.

Nawozimy roślinę raz na miesiąc w okresie wzrostu nawozem odpowiednim dla kaktusów.

Późną wiosną przesadzamy zbyt gęsto rosnące okazy, używając specjalnego kompostu przeznaczonego dla kaktusów lub podłoża na bazie torfu wymieszanego z piaskiem ogrodniczym o dobrym drenażu, w stosunku pół na pół.

Łodygi tej rośliny są delikatne. Należy o tym pamiętać podczas przesadzania. Przed przesadzaniem zakładamy rękawice ochronne, by ustrzec się przed nieprzyjemnymi ukłuciami. Kawałki, które odpadną, powinny przeschnąć przez dzień lub dwa. Następnie możemy włożyć je do mieszanki pół na pół torfu i piasku ogrodniczego.

GDY ZAUWAŻYSZ

Insektycydy Niektóre kaktusy są wrażliwe na środki owadobójcze. Przed ich użyciem warto wypróbować inne metody. Zanim zastosujemy insektycydy, należy sprawdzić, czy korzenie rośliny są wilgotne. 

Nadmierne ciepło i zbyt wysoki poziom wilgoci zimą prowadzą do wymarcia roślin. Zbyt mało światła sprawi, że łodygi będą cienkie, długie i blade. Bezpośrednie nasłonecznienie powoduje ich brązowienie.

Podobne prace

Do góry